hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  ABD seyahat uyarısını güncelledi

  ABD, koronavirüs salgını nedeniyle vatandaşlarına yaptığı 4'üncü derece seyahat uyarısını güncelledi. Kapsamı genişletilen uyarı, Türkiye'nin de bulunduğu 100'den fazla ülkeyi kapsıyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  34 ülke için geçerli olan "4'üncü derece seyahat uyarısı", 100'den fazla ülkeye yükseltildi. ABD'nin vatandaşlarına yönelik "gitmeyin" tavsiyesini verdiği ülkeler, dünyanın yüzde 80'ini kapsıyor.

  ABD Dışişleri Bakanlığı, koronavirüs salgını nedeniyle yayımladığı seyahat uyarısını güncelledi. "Seyahat etmeyin" anlamına gelen 4'üncü seviyenin kapsamı genişledi. Aralarında Türkiye'nin de olduğu 100'den fazla ülkenin risk seviyesi 4'üncü seviyeye yükseltildi. ABD'nin yeni seyahat uyarısı, dünyadaki ülkelerin yüzde 80'ine tekabül ediyor.

  ABD Dışişleri, kararın Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezi'nin tavsiyelerine göre alındığını açıkladı. Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, koronavirüsün seyahat eden kişiler üzerinde "eşi benzeri görülmemiş riskler" barındırdığı vurgulandı.

  Seyahat uyarısının kapsamını genişleten ABD, Şengen ülkeleri, İngiltere, Çin, Brezilya, İran ve Güney Afrika'dan gelen ve Amerikan vatandaşı olmayan kişilerin de ülkeye girişini yasaklamıştı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow