ABD Türkiye'ye F-16 satacak mı?

ABD Türkiye'ye F-16 satacak mı?

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Amerikan Dışişleri Bakanlığı'nın günlük basın toplantısında Türkiye gündemi geniş yer tuttu. Bakanlık Sözcüsü Ned Price, Türkiye’nin F-16 satın alım talebinden, Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un Ankara ziyaretine birçok başlık hakkında açıklamalarda bulundu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Amerikan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, günlük basında toplantısında Amerika Birleşik Devletleri "Türkiye’ye F-16 satacak mı?" sorusuna ilişkin olarak “NATO müttefiklerimizle, müttefik olarak nasıl birlikte çalışabileceğimizi tartışmaya devam ediyoruz. Tabii ki Kongre’ye bildirilmemiş herhangi bir potansiyel satış hakkında konuşmuyoruz Türkiye F-16 programına daha fazla yatırım yapma arzusunu gizlemedi. Bu, halka açık konuşacak bir konumda olduğumuz bir şey değil.” yanıtını verdi.

Amerikalı Sözcü, Rusya'nın Ukrayna'ya saldırmasıyla meydana gelen gıda krizinin ardından Ukrayna’da mahsur kalan tahılları çıkarmak için batılı müttefikleri ve Türkiye ile yakın diyalog içinde olduklarını belirtti. Rus Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un Ankara ziyareti için, “Yakından takip edeceğiz” ifadesini kullandı.

Price, “Buradan çok önemli bir şey beklemeli miyiz bilmiyorum. Elbette ki bunu yakından takip edeceğiz ve ziyaret sonrasında Türk müttefiklerimizle konuşacağız. Yine ifade ediyorum, Ukrayna ile dikkatli bir şekilde yakından koordine edilmiş her diplomatik çabayı destekliyoruz.” sözlerini kullandı.

Türkiye’nin hazırlandığı, Suriye’nin kuzeyine yönelik yeni operasyon hakkında “Mevcut ateşkes hatlarının korunması için çağrılarımızı sürdürdük. Bu çizgileri aşan her türlü eylemi kınıyoruz. Suriye’de istikrarı artırmak ve çatışmaya siyasi bir çözüm için çalışmak için tüm tarafların bu ateşkes bölgelerini korumaları ve bunlara saygı duymaları çok önemlidir.” ifadelerini kullandı.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber