"ABD Ukrayna savaşına doğrudan müdahil"

"ABD Ukrayna savaşına doğrudan müdahil"

Rusya'nın Ukrayna’ya yönelik saldırıları sürüyor. Moskova ise ilk kez ABD’yi savaşa doğrudan müdahil olmakla suçladı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Rusya'nın Ukrayna’ya yönelik saldırılarında 5 ay geri de kaldı. Rusya savaşta ilk kez ABD’yi suçladı. Washington’ın savaşa doğrudan müdahil olduğunu söyledi. Rusya Savunma Bakanlığı’ndan bir sözcü, ABD’nin, Kiev güçlerinin Amerikan yapımı Himars roketatar sistemini kullanırken ki hedeflerini onayladığını iddia etti.

Korgeneral Igor Konaşenkov, "Biden yönetimi, Kiev tarafından onaylanan ve toplu ölümlere neden olan Donbas ve diğer bölgelerdeki yerleşim yerleri ve sivil altyapı tesislerine yönelik tüm roket saldırılarından doğrudan sorumlu" dedi.

Bir ABD Savunma Bakanlığı Sözcüsü, Ukraynalılara "Karşı karşıya oldukları tehditleri anlamalarına ve ülkelerini Rus saldırganlığına karşı savunmalarına yardımcı olmak için ayrıntılı, zamanı belirten bilgiler" sağladıklarını söyledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ukrayna'nın ABD’den aldığı Himars füze sistemi, 70 km’ye kadar uzaktaki hedeflere hassas güdümlü füzeler fırlatabilen çoklu bir roket sistemi. Sistemin menzili, Ukrayna’nın daha önce sahip olduğundan çok daha ileri. Ayrıca hedefi Rus eşdeğerlerinden daha doğru tutturabildikleri düşünülüyor.