ABD, Venezuela'ya yaptırımı hafifletti

ABD, Venezuela'ya yaptırımı hafifletti

ABD, Rusya'nın Ukrayna'ya karşı yürüttüğü savaş nedeniyle yaptırım uyguladığı Rus petrolüne alternatif olarak Venezuela'dan petrol alacak. Karakas yönetimi, muhalefetle ABD'ye petrol satmak konusunda 3 yıl süren görüşmelerin ardından ilk kez anlaştı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Muhalefet ile iktidar anlaştı, Venezuela petrol konusunda yeni alternatifler arayan ABD'ye yardım edecek. Rusya-Ukrayna savaşı nedeniyle Rusya'ya uygulanan yaptırımlar ABD'yi yeni bir enerji alternatifi bulmaya zorluyor. Washington, Güney Amerika'nın petrol zengini ülkesi Venezuela'ya olan yaptırımları hafifletme yoluna gitti.

Chevron adlı Amerikan petrol şirketine Venezuela petrolü satılacak, Güney Amerika ülkesi bir süre petrolden kazanımını Chevron'a olan borçlarını ödemek için kullanılacak. ABD destekli muhalefetin bu önerisi 2019'dan bu yana sürüyor. Ancak ne Venezuela yönetimi ABD ile anlaşmak istiyor ne de ABD yaptırımları kaldırıyordu. ABD'nin Venezuela'da yönetim değiştirmek için uyguladığı 30 yıllık politika, Karakas yönetimini zorluyordu. Ülke 3 milyon ürettiği varili ABD'nin ticari yaptırımları nedeniyle satamadığı için 1 milyona düşürmek zorunda kalmıştı. ABD, Venezuela'da Devlet Başkanı Hugo Chavez'e 2002'de darbe yapılmasını kışkırtmış, halkın protestoları sonucu Chavez 2 günde geri getirilmişti. Donald Trump döneminde ise Devlet Başkanı Nicolas Maduro, ABD tarafından muhalefet adayı Guiado ile değiştirilmeye çalışılmıştı.