ABD’de cinsel istismar skandalı

ABD’de cinsel istismar skandalı

Katolik kilisesinin cinsel istismar skandalı bu kez ABD’den geldi. New Mexico eyaletindeki Santa Fe Başpiskoposluğu, din adamlarının çocuk istismarı davaları nedeniyle 121,5 milyon dolar tazminat ödemeyi kabul etti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Katolik kilisesine dair cinsel istismar skandallarının ardı arkası kesilmiyor. Bir skandal haberi de bu kez ABD’den geldi. ABD’nin New Mexico Eyaletinde,, Katolik Psikoposluğu, cinsel istismar skandallarıyla ilgili bir davada 120 milyon dolardan fazla ödeme yapacağını duyurdu.

Santa Fe Başpiskoposluğu, din adamlarının "kuvvetli delillere dayanan" çocuk istismarı davaları nedeniyle 375 davacıya 121,5 milyon dolar tazminat ödemeyi kabul etti. Davanın, Orta New Mexico ve Kuzey New Mexico bölgelerindeki kiliselere ve dini okullara atanan yaklaşık 74 rahibin yüzlerce çocuğa karşı işlediği cinsel istismar suçlarını kapsadığı bilgisi paylaşıldı.

Santa Fe Başpiskoposluğu onlarca yıl öncesine uzanan istismar davalarından korunmak için 2018 yılında iflas başvurusunda bulundu. Ancak söz konusu tazminatı ödemekten kurtulamadı. 1850'lerde kurulan Santa Fe Başpiskoposluğu önceki yıllarda da cinsel istismar mağdurlarına 52 milyon dolar ödemişti.