hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  ABD'deki Türk doktorlardan depremzedelere destek: Proteze ulaşamayan çocuk kalmayacak

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  KAYNAKCNN TÜRK

  ABD'de yaşayan ama gönüllüleri Türkiye ile atan doktorlar, depremzede çocuklara destek için köprü kurdu. 'Çocuk Ampute Destek Programı' Projesi Sözcüsü Harvard Üniversitesi'nden Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil, süreci CNN TÜRK'e özel anlattı. Dış Haberler Muhabiri Elif Zeynep Özipekçi'nin özel haberi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kahramanmaraş merkezli Türkiye'yi derinden sarsan depremler, dünyanın öbür ucunda ABD'de yaşayan Türk asıllı doktorları da harekete geçirdi. Harvard Üniversitesi'nden Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil'in sözcülüğünü üstlendiği dev bir ekip, depremde organ ya da uzuvlarını kaybeden çocuklar için Çukurova Üniversitesi'yle birlikte seferber oldu.

  UZUVLARINI KAYBEDEN ÇOCUKLARA 21 YAŞINA KADAR DESTEK

  Proje hakkında CNN TÜRK Dış Haberler Muhabiri Elif Zeynep Özipekçi'nin sorularını yanıtlayan Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil, 'Büyük deprem felaketi çok sayıda vatandaşımızı etkiledi. Bunların arasında çok sayıda çocuğumuzu da etkiledi. Çocukların bu tür felaketlerde daha özel ihtiyaçları meydana çıkıyor. Bizim amacımız burada mağdur olan, hayatları etkilenmiş olan ve daha önemlisi uzvunu kaybetmiş olan çocuklarımıza hem şuan hem de geleceğe uzanan yollarında onlara destek olmak. Biz de süreç içerisinde onların çocukluk çağı tamamlanana kadar yani 21 yaşına ulaşana kadar, onların bütün ihtiyaçlarını ücretsiz olarak karşılayacak bir programı bir araya getirdik ve harekete geçirdik' dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ABDdeki Türk doktorlardan depremzedelere destek: Proteze ulaşamayan çocuk kalmayacak

  UCLA, Harvard gibi dünya üniversitelerinden doktorlar elini taşın altına koydu. Prof. Dr. Gökhan Hotamışlıgil, 'Bu tabi pek çok gönüllü doktor arkadaşımızın özellikle de çocuk yoğun bakım, acil bakım gibi alanlarda yetkinlik sahibi olan Prof. Yonca Bulut gibi, Prof. Metin Karaböcüoğlu gibi arkadaşlarımızın öncülüğüyle başladı' diye konuştu.

  Proje, mart ayından bu yana yürütülüyor. Amaç mümkün olan her çocuğa ulaşabilmek. Prof. Dr. Hotamışlıgil, 'Burada ihtiyaç sahibi aileler, doktorları aracılığıyla cocukprotez.org sitesine kayıt oluyorlar. Bunun ardından hemen takibe alıyoruz' ifadeleri kullandı.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow