hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  ABD'den Dündar ve Gül açıklaması: "Rahatsızlık duyuyoruz"

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  ABD, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ün tutuklanmalarının, Türk hükümetinin basın özgürlüğü taahhütleri konusunda ciddi endişelere yol açtığını açıkladı. Silivri Cezaevi'nde bulunan Can Dündar ve Erdem Gül de Avrupa Birliği liderlerine mektup yazdı. "Umarız mülteci krizini bitirme isteğiniz ifade özgürlüğü hassasiyetinin önüne geçmez" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Mark Toner, yaptığı yazılı açıklamada, ABD'nin, Türkiye'nin saygın gazetelerinden Cumhuriyet'in, deneyimli editörlerinin tutuklanmasından rahatsızlık duyduğunu belirtti.

  Toner açıklamasında şunları söyledi:

  "Bu olay, hükümeti eleştiren medya kuruluşlarına karşı yargı ve adli kolluk birimlerinin şüphe uyandıran haller çerçevesinde uyguladığı eylemler dizisinin son örneği.
  Ertuğrul Özkök'e "Erdoğan'a hakaret" davası açıldı
  Türk yetkililerden, Türkiye anayasasının da güvence altına aldığı ifade ve basın özgürlüğüne uygun olarak, medya ile sınırlı olmadan tüm bireylerin ve kurumların her türlü düşünce ve eleştiriyi açıklama özgürlüklerini koruma çağrısı yapıyoruz. Bu sonuçta Türkiye'nin demokrasisini güçlendirecektir."

  Silivri Cezaevi'nde bulunan Can Dündar ve Erdem Gül'den de Avrupa Birliği liderlerine mektup geldi.

  "Tutuklu gazeteciler adına" imzasıyla yazılan mektupta Türkiye ve AB arasındaki Mülteci Zirvesi'ne atıfta bulunuldu.

  Mektupta, Can Dündar ve Erdem Gül, ''Bu haftasonu görüşeceğiniz türkiye başbakanı ve temsil ettiği rejim insan haklarını ve basın özgürlüğünü hiçe sayan uygulamalarıyla biliniyor. Mülteci krizini bitirmek için taşıdığınız istek umarız batı dünyasının insan hakları, basın ve ifade özgürlüğü hakkındaki hassasiyetinin önüne geçmez'' dedi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow