ABD'den F-35 çifte standardı... Türkiye'ye değil Yunanistan'a verilecek | Video

ABD'den F-35 çifte standardı... Türkiye'ye değil Yunanistan'a verilecek | Video

Türkiye'nin ABD ile ortak üretimde olduğu F-35 savaş uçaklarının Türkiye'ye teslimi konusunda belirsizlik sürerken, F-35'lere talip olan Yunanistan'a ABD'den olumlu yanıt geldi. ABD'nin Yunanistan Büyükelçisi bu talebe olumlu bakıldığını söyledi.

Haberin Devamıadv-arrow
Haberin Devamıadv-arrow

Amerika Birleşik Devletleri, Türkiye'ye vermediği F-35 savaş uçaklarını Yunanistan'a satmaya hazırlanıyor.

ABD'nin Yunanistan Büyükelçisi Geoffrey Pyatt, Yunanistan'ın F-35 savaş uçakları satın almasıyla ilgili olarak "Tedarik için destek sinyalini verdik" dedi.

"Yunanistan’ın savunma yeteneklerini artıracak, ABD Silahlı Kuvvetleriyle birlikte çalışabilirliği sağlayacak ve bölgesel istikrarı artıracak bir satın alma programı üzerinde çalışıyoruz" diye konuştu.

Türkiye'nin Rusya'dan S-400 hava savunma sistemlerini satın almasını bahane eden Amerika, F-35 savaş uçaklarını Türkiye'ye teslim etmeye yanaşmıyor. Oysa Rusya'nın ürettiği hava savunma sistemleri, Yunanistan tarafından da kullanılıyor.

Yunanistan, 23-27 Kasım tarihleri arasında S-300 hava savunma sistemlerini test etmişti. Türkiye'nin elindeki S-400'lerin bir alt modeli olan S-300'leri deneyen Atina'ya gösterilen bu yaklaşım, çifte standart olarak değerlendiriliyor.

Sıradaki Haberadv-arrow
Sıradaki Haberadv-arrow