ABD'den finans sektörüne yeni müdahale

ABD'den finans sektörüne yeni müdahale

{ title }

SONRAKİ VİDEO

ABD'de bankacılık krizini güçlükle kontrol altında tutan piyasa düzenleyicileri, batma riskiyle karşı karşıya olan First Repubic Bankası'na el koydu. Banka ve tüm varlıkları, finans devi JP Morgan Chase tarafından satın alındı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Bankacılık krizinin acısının henüz taze olduğu ABD’de olası yeni bir krize karşı harekete geçildi. Piyasa düzenleyicileri, batma riskiyle karşı karşıya olan First Repubic Bankası'na el koydu.

Federal Mevduat Sigorta Kurumu, 84 şubesi bulunan bankanın finans devi JPMorgan Chase’e satıldığını açıkladı.

Banka şubelerinin normal şekilde açılacağını belirten kurum, mudilerin tüm mevduatlarına erişebileceğine dair garanti verdi.

ABD’nin en büyük 14. bankası olan First Republic'in 229 milyar dolar varlığı ve 104 milyar dolar mevduatı bulunduğu açıklandı. Bu oranın büyük bölümünün sigortasız olması, düşük faiz oranlarıyla birlikte bankanın hisselerinde yüzde 70'e varan düşüşe neden olmuş, yatırımcıda batma paniğine yol açmıştı.

First Republic, ABD tarihinde iki ayda batan üçüncü orta ölçekli banka oldu. Bundan önce Silikon Vadisi ve Signature Bankaları peş peşe battı ve ABD merkezli banka krizini tetikledi. Krizin vurduğu Avrupa’da ise dünyanın en ünlü yatırım bankalarından Credit Suisse battı ve krizin büyümesini engellemek adına rakibi UBS tarafından satın alındı.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber

DÜNYA | SON DAKİKA