hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  ABD'den Netanyahu'nun planına tepki

  KAYNAKCNN TÜRK

  İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze Şeridi'nde savaş sonrası için ilk resmi planını sundu. Plana göre İsrail, tüm Filistin bölgeleri üzerinde güvenlik kontrolünü sürdürecek. Birleşmiş Milletler, ABD ve Hamas'tan plana tepki geldi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu, Gazze Şeridi'nde savaş sonrası için planını Güvenlik Kabinesi’ne sundu.

  Belgede İsrail'in, Filistinlilerin bağımsız bir devlet kurmayı umdukları işgal altındaki Batı Şeria ve Gazze dahil, Ürdün'ün batısındaki tüm topraklar üzerinde güvenlik kontrolünü sürdürmesi öngörülüyor.

  ABDden Netanyahunun planına tepki

  Uzun vadeli hedefler listesinde Netanyahu bir Filistin devletinin "tek taraflı olarak tanınmasını" reddediyor. Filistinlilerle bir çözüme ancak iki taraf arasında doğrudan müzakereler yoluyla ulaşılabileceğini söylüyor ancak Filistin tarafının kim olacağını belirtmiyor.

  Netanyahu'nun planına Hamas'tan sert tepki geldi. Hamas yetkilisi Usame Hamdan, Beyrut'ta düzenlediği basın toplantısında planın başarısızlığa mahkûm olduğunu savundu. “Netanyahu hiçbir zaman başarıya ulaşmayacağını çok iyi bildiği fikirleri ortaya koyuyor. İlk günden itibaren Gazze Şeridi'nde Siyonist oluşuma bağlı bir sivil yönetim kurmak istediğini ilan etti, ancak bunu başaramadı.”

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ABDden Netanyahunun planına tepki

  Hamas yetkilisi "Filistinlilerin kaderine İsrail karar veremez" dedi. “Bu plan hiçbir zaman gerçeğe dönüşmeyecek veya pratik bir etkisi olmayacak çünkü Gazze'nin gerçekliği ve Filistinlilerin kaderi yalnızca Filistinliler tarafından belirlenebilir."

  Amerikan Dışişleri Bakanı Antony Blinken da "İsrail, Gazze'yi işgal etmemeli" mesajı verdi. “Aylar önce ortaya koyduğumuz, Gazze'nin geleceği açısından çok önemli olduğunu düşündüğümüz bazı temel ilkeler var; Gazze'nin terör platformu olamayacağı da dahil. İsrail'in Gazze'yi yeniden işgal etmemesi gerekiyor. Gazze topraklarının büyüklüğü küçültülmemelidir."

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow