ABD'den ödül alan Türk doktor buluşunu CNN TÜRK'e anlattı

ABD'den ödül alan Türk doktor buluşunu CNN TÜRK'e anlattı

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Amerika Birleşik Devletleri'nin San Diego Üniversitesi'nde görev yapan Doktor Duygu Özmadenci, yumurtalık kanseri hücreleriyle ilaçlı mücadele yöntemi geliştirdi. Türk doktor bu çalışmasıyla her yıl yalnızca 10 kişiye verilen ödüle layık görüldü. Özmadenci CNN TÜRK Dış Haberler Muhabiri Çağla Çınar'ın sorularını yanıtladı. Gençlere "çalışmaktan vazgeçmeyin" mesajı verdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

YUMURTALIK KANSERİYLE İLAÇLI MÜCADELE KEŞFETTİ

Doktor Duygu Özmadenci, yumurtalık kanseri hücreleriyle ilaçlı mücadele yöntemini keşfetti. ABD'de 22 yıldır kanser araştırmalarına destek veren OCRA Vakfı'nın her yıl sadece 10 bilim insanına verdiği ödülün sahibi oldu. Doktor Özmadenci buluşunu, CNN TÜRK'e anlattı. "İki yıl önce burada çalışmaya başladım. Burada çalıştığımız bir proteinin tümör hücrelerinin etrafını kalkan gibi sardığını gördük. Tümör hücreleri immün hücrelere karşı hiç cevap veremediler. Bizim burada yaptığımız, bulduğumuz ilaçla tümör hücrelerinin bu kalkanını kaldırmak ve immün hücrelerinin tümör hücrelerini yenmesini bir şekilde sağlamak" dedi.

"TÜRKİYE'DE BİR LABORATUVARIM OLSUN İSTİYORUM"

Bir kadın bilim insanı olmaktan çok mutlu olduğunu söyleyen Doktor Duygu Özmadenci'nin hayali, Türkiye'de bir laboratuvar kurmak. Özmadenci, "İlerde amacım kendi laboratuvarım olması. Aynı zamanda bir gün gerçekleşirse Türkiye'de de bir laboratuvarım olsun çok isterim" ifadelerini kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı

"GENÇLERE MESAJIM ÇALIŞMAKTAN VAZGEÇMESİNLER"

Ödüllü Doktor Duygu Özmadenci'nin bilim insanı olmak isteyen gençlere bir de mesajı var:

"Çalışmaktan vazgeçmesinler. Aynı zamanda dil öğrenmek çok önemli, özellikle İngilizce. Çünkü yapılan bütün yayınlar İngilizce. Yapamazsın diyenler de oldu, kesinlikle yılmadım. Hedeflerinde kararlı bir şekilde devam etsinler. Türk kadınlarının, Türklerin çok akıllı olduğunu düşünüyorum".

 

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber