hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  ABD'den Rusya'ya yeni yaptırım adımı

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Amerika'dan Rusya'ya yeni yaptırım adımı geldi. Yeni yaptırımların hedefinde Rus işadamları, şirketler ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'e yakın isimler var. Ayrıca ABD'nin, Türkiye'nin S-400 füzelerini alacağı Rus şirketine de yaptırım getirdiği belirtildi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ABD, Rus şirket ve iş insanlarına yönelik yaptırım kararı almaya devam ediyor. Amerikan Hazine Bakanlığı'nın yeni açıkladığı yaptırımlar, 7 Rus işadamı, sahibi oldukları ya da işlettikleri 12 şirket ve 17 üst düzey Rus hükümet yetkilisini hedef alıyor.

  Yeni yaptırımlar kapsamında Rus oligarkların Amerika'daki malvarlıkları donduruldu. Aralarında alüminyum sektörünün liderlerinden Rus iş insanı Oleg Deripaska ve Rus milletvekili Süleyman Kerimov var. Listede dikkat çeken bir isim daha var: Putin'in küçük kızı ile evli olan Kiril Şamalov.

  Yaptırım listesinde Türkiye'yi de yakından ilgilendiren ve Rusya'nın yabancı ülkelere silah ticaretini gerçekleştiren Rosoboronexport şirketi de yer aldı. Rusya Dışişleri Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada ise "Herhangi bir baskı Rusya'yı seçmiş olduğu yoldan vazgeçiremez. Bu tür adımlar ABD'nin istediği hedeflere ulaşamadığını gösteriyor ve Rus toplumunun birliğini güçlendiriyor. Bize yaptırım dilinden konuşamazsınız. ABD'nin yaptırımlarını karşılıksız bırakmayacağız ve sert şekilde yanıt vereceğiz" denildi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow