ABD’den Türkiye ve Yunanistan’a çağrı

ABD’den Türkiye ve Yunanistan’a çağrı

Amerikan Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Türkiye ve Yunanistan'a sorunları diplomatik yolla çözme çağrısı yaptı. Amerikalı sözcü, Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’nın üyeliğine karşı tutumu için ise, "Bu, Türkiye ile aramızda bir mesele değil" ifadesini kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Amerikan Dışişleri Bakanlığı, Türkiye ve Yunanistan’a “Tabii ki Yunanistan ve Türkiye de dahil olmak üzere NATO müttefiklerimizi bölgede barış ve güvenliği korumak ve farklılıkları diplomatik olarak çözmek için birlikte çalışmaya teşvik etmeye devam ediyoruz. Müttefiklerimizi gerilimi daha da artırabilecek söylemlerden kaçınmaya çağırıyoruz. Ortaklarımızın bölgede barış ve güvenliği korumak için birlikte çalıştığını görmek istiyoruz.” ifadelerle çağrı yaptı.

Yunanistan Başbakanı Kiryakos Miçotakis, ABD ziyaretinde Türkiye karşıtı söylemlerde bulunmuştu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ise Miçotakis’a “Artık benim için Miçotakis diye birisi yok” ifadesiyle karşılık vermişti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Amerikan Dışişleri Sözcüsü Ned Price, Türkiye ve Yunanistan’ın NATO için önemine dikkat çekti. Price, Türkiye’nin İsveç ve Finlandiya’da terör örgütü YPG/PKK’nın varlığı gerekçesiyle NATO üyeliğine karşı çıkmasına yönelik de konuştu. “Bu, Türkiye ile aramızda bir mesele değil” dedi.