ABD’den Türkiye’ye yeni Suriye mesajı

ABD’den Türkiye’ye yeni Suriye mesajı

Amerikan Savunma Bakanlığı Pentagon’dan, Türkiye'nin Suriye'de harekât düzenleme ihtimaline karşı yeni açıklama geldi. Pentagon Basın Sözcüsü Pat Ryder, “Derin endişe duymayı sürdürüyoruz” dedi. Olası bir kara operasyonunun, “Terör örgütü DEAŞ’a karşı kazanımları riske atacağını” söyledi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Suriye'nin kuzeyinde tansiyon giderek yükselirken, ABD’den Türkiye’nin olası harekâtına karşı yeni açıklama geldi. Savunma Bakanlığı Pentagon'un Basın Sözcüsü Pat Ryder, kara harekatının “Terör örgütü DEAŞ’a karşı kazanımları riske atacağını” söyledi.

Pat Ryder, “Çatışmanın sürmesi, özellikle de bir kara istilası dünyanın DEAŞ’a karşı zorlu mücadelelerle elde ettiği kazanımları büyük tehlikeye atar ve bölgede istikrarı bozar.” sözlerini kullandı.

Pentagon Sözcüsü Ryder, ayrıca terör örgütü YPG'nin güdümündeki “Suriye demokratik güçleri” ile ortak devriye sayısını azalttıklarını öne sürdü.

Pat Ryder, “SDG ile yaptığımız devriyeleri yine azalttık. Onlar devriye sayısını azalttığı için biz de azaltıyor. Askerlerimiz hala bölgede. DEAŞ’la mücadeleye odaklanmayı sürdürüyoruz. Bu anlamda kapasitemiz azalmadı.” ifadelerini kullandı.

ABD bu silahla neyi amaçlıyor?

ABD bu silahla neyi amaçlıyor?