hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  ABD'den uyarı açıklaması

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcü Yardımcısı Mark Toner, İstanbul Atatürk Havalimanı'nda düzenlenen ve 42 kişinin ölümüne yol açan terör saldırısından kısa süre önce Türkiye'ye yönelik seyahat uyarısında bulunmalarının 'tesadüf' olduğunu söyledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Başkent Washington'da düzenlediği günlük basın toplantısına Atatürk Havalimanı'nı kana bulayan terör saldırısına değinerek başlayan Toner, saldırıda yaşamını yitirenlerin ailelerine başsağlığı diledi.  

  Saldırıdan bir gün önce Türkiye'ye yönelik seyahat uyarısını güncellediklerini ve bunu duyurduklarını anımsatan Toner, “Bu uyarıda terör gruplarının ABD vatandaşlarına yönelik artan tehditlerine işaret ettik ve aşırıcıların yalnızca Türkiye'de değil, Avrupa genelinde havaalanları ve ulaşım merkezlerini hedef aldığı uyarısında bulunduk. Biliyorsunuz Türkiye'de birçok terör saldırısı da meydana geldi. Ama Amerikalılar Türkiye'ye seyahat etmesin demiyoruz. Böyle bir durumda, Paris'teki ya da Brüksel'deki terör saldırılarından sonra Amerikan vatandaşlarına güncel bilgileri edinmeleri, uyanık ve bulundukları yerde durumun, tehdidin farkında olmaları gerektiğini anımsatıyoruz" dedi.

  "Bilgimiz olsaydı tabii ki Türk yetkililerle paylaşırdık"

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Toner, 29 Mart'ta yayınladıkları seyahat uyarısını, Atatürk Havalimanı saldırısından bir gün önce, 27 Haziran'da güncellemelerinin herhangi bir saldırı tehdidi ile ilişkili olup olmadığı sorusunu, “Hayır. Yakında ortaya çıkabilecek ya da önlem almayı gerektirecek özel bir istihbaratımız yoktu. Böyle bir bilgimiz olsaydı tabii ki bunu Türk yetkililerle paylaşırdık ama yoktu" diye yanıtladı. Türkiye ile düzenli olarak istihbarat paylaşımı yaptıklarını belirten Toner, ABD'nin yayınladığı seyahat uyarısı ile Atatürk Havalimanı'nda meydana gelen terör saldırısı arasında bağ kurmanın doğru olmayacağını söyledi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow