AB’den tek tip şarj modeli hazırlığı

AB’den tek tip şarj modeli hazırlığı

Avrupa Birliği çevreye verilen zararı ve atıkları azaltmak için tek tip şarj uygulamasına geçmeye hazırlanıyor. Yeni sunulan yasal düzenleme teklifinin kabul edilmesi durumunda ab ülkelerinde satılan telefon, tablet ve kulaklıklar ortak bir şarj bağlantı noktasına sahip olacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Akıllı telefonlarda şarj, markasına, hatta bazen modeline göre bile değişiyor. Avrupa Birliği, bu duruma karşı harekete geçti. Avrupa Birliği komisyonu, birlik ülkelerinde satılan akıllı telefon, tablet ve kulaklık gibi elektronik cihazlarda ortak şarj girişi kullanılmasını zorunlu hale getirecek yasal düzenleme teklifinde bulundu.

Yasal düzenleme kabul edilirse üreticiler, elektronik cihazlara, USB tip şarj girişi koymak zorunda olacak. Ayrıca cihazların hızlı şarj edilmesine yönelik teknolojiler de uyumlu hale getirilecek.

Düzenleme akıllı telefon, tablet, dijital kamera, kulaklık taşınabilir hoparlör, taşınabilir oyun konsolu gibi cihazları kapsayacak. Her yeni satın alınan cihazla birlikte yeni bir şarj aleti sağlanmayacak, elektronik cihazların şarj aletleri ayrı biçimde satışa sunulacak.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Çevreye verilen zararı ve atıkları azaltmayı hedefleyen düzenlemenin yürürlüğe girmesi için Avrupa Parlamentosu ve AB konseyi tarafından onaylanması gerekiyor.

Söz konusu düzenlemenin özellikle Apple firmasını etkilemesi bekleniyor. Firma, akıllı telefonlar bazı tabletler ve kuklalıklarında farklı bir giriş kullanıyor. Apple, tek tip girişin inovasyona zarar vereceğini, elektronik atıkları artıracağını ve tüketiciyi rahatsız edeceğini savunuyor.