hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  ABD'li korgeneralden dikkat çekici F-35 itirafı

  "F-35'ler savaşa hazırlıkta sınıfta kaldı." ABD Savunma Bakanlığı Pentagon, yeni nesil savaş uçağı filosunun sadece üçte birinin savaşa hazır durumda olduğunu açıkladı. Pentagon'a göre savaş uçaklarında harbe hazırlık oranı, hedeflenen oranın bir hayli aşağısında. F-35'lerde kullanılan jet motorlarının da planlanandan daha düşük bir performansa sahip olduğu ortaya çıktı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ABD'nin yaklaşık bir trilyon dolar harcadığı F-35 projesinde sorunlar bitmiyor. Çarpıcı itiraf ABD'li korgeneralden geldi. Hava kuvvetlerinde yaşanan zafiyeti gözler önüne serdi.

  "F-35 SAVAŞA HAZIRLIKTA SINIFTA KALDI"

  Türkiye'nin geliştirme aşamasında yer almasına rağmen S-400 tedariki gerekçe gösterilerek çıkarıldığı F-35 projesinde skandallar sürüyor. Yeni skandal ABD Hava Kuvvetleri korgenerali Michael J. Schmidt'in, Amerikan Temsilciler Meclisi için hazırladığı raporla ortaya çıktı. Raporda, ABD'nin filosunda görevini yerine getirmeye hazır uçak oranının yüzde 53.1 olduğu bildirildi. Pentagon yetkilisi, tüm görevleri yerine getirebilen jet oranının yüzde 30'un altında kaldığını belirtti. Asıl hedefin yüzde 65 olduğunu anımsatan Korgeneral Schmidt, bu durumu "kabul edilemez olarak" nitelendirdi.

  ABDli korgeneralden dikkat çekici F-35 itirafı

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "540 SAVAŞ UÇAĞINDAN SADECE 162'Sİ SAVAŞA HAZIR"

  ABD'nin F-35 filosunda aktif olarak 540 uçak bulunuyor. Verilen rakamlara göre savaş uçaklarının sadece 162'si savaşa hazır. Geriye kalanı ise halen tam kapasite ile saldırı veya savunma harekatlarında yer alamıyor.

  MİLYONLUK HURDA: F-35

  Diğer yandan F-35'lerin kullandığı jet motorlarının da açıklanan rakamlardan daha düşük performansa sahip olduğu tespit edildi. ABD hükümet Sorumluluk Ofisi’nin ön raporunda, F-35'lerdeki motor soğutma sisteminin "yeterince verimli" olmadığı aktarıldı.

  ABDli korgeneralden dikkat çekici F-35 itirafı

  F-35'ler İniş takımlarındaki aksaklıklar ile de sık sık gündeme geliyor. Yakın dönemde ona yakın savaş uçağı, herhangi bir çatışmaya girmeden, sadece iniş takımları yüzünden Kaza kırıma uğradı. Yaşanan bu olaylardan sonra birim başına 100 milyon dolara yakın bir maliyeti bulunan F-35 savaş uçakları için "milyonluk hurda" lakabı takılmıştı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow