hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  ABD'li üst düzey yetkili "İsrail" istifasını anlattı

  Amerikan Dışişleri Bakanlığı'nda silah transferlerinden sorumlu Josh Paul, İsrail'e verilen desteğe tepki göstererek istifa etmişti. CNN International'a konuşan Paul, Amerikan yönetiminin ahlaki ve siyasi bir felaket yaşadığını söyledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ABD Dışişleri Bakanlığı'nda silah transferlerinden sorumlu Josh Paul, 30 yılı aşkın sürdürdüğü görevinden istifa etmiş ve mektubu dünyayı sarsmıştı. ABD'de üst düzey yetkili olarak ilk kez soykırım ifadesini o kullandı. Poul, CNN International sunucusu Christiane Amanpour'a konuştu.
  Neden istifa ettiğini bu sözlerle anlattı:

  "GAZZE'DE UKRAYNA'DAKİNDEN 2 KAT FAZLA ÇOCUK ÖLDÜ"

  Birkaç sebep var. İlki kapsam ve ölçek. Şöyle; Biz 2 aydır bu çatışmanın içerisindeyiz. ve Rusya'nın Ukrayna'da başlattığı savaşta 2 yılda yaşanan çocuk ölümlerinin 2 katını gördük. 50'den fazla gazetecinin, 100'den fazla BM yardım kuruluşu çalışanının, 200'den fazla sağlık çalışanının öldüğünü gördük. Siz Gazze'de bir doktorun neye mal olduğunu biliyor musunuz?

  ABDli üst düzey yetkili İsrail istifasını anlattı

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "ABD SİLAHLARININ NASIL KULLANILACAĞINI BİLMİYORUZ"

  Bu silahların kullanımıyla ilgili bakanlık içinde daha önce de tartışmalar yaşandı siz de hatırlarsınız. 'Bunlar nasıl kullanılacak?' sorusu çok soruldu. Normalde her zaman bu tartışma olurdu. 'Bu silahların kullanımı, kimin üzerinde kullanılacağı, hangi bölümlerde kullanılacağı hakkında endişemiz var mı?' diye sorardık bu kez hiç soru sorulmadı. Aslında bu konuda meslektaşlarımdan destek aldım. Herkes bunu ABD için hem ahlaki bir felaket hem de politika felaketi olarak görüyorlar.

  ABDli üst düzey yetkili İsrail istifasını anlattı

  "OLAN GERÇEKTEN BU MU?"

  Paul'e yanıt veren Dışişleri Bakanlığı Ofisi, "İsrail'in uluslararası hukuka uyduğunu düşünüyoruz ve uymasını bekliyoruz" ifadelerini kullanmıştı. Paul, bunun doğruluğundan şüpheli olduğunu ifade etti. "Bence bizim sorumluluğumuz sahaya gidip şunu sormak: 'Olan gerçekten bu mu?' İsrail, bizim desteğimizle daha güvende mi yoksa İsrail'in saldırıları ve Batı Şeria'daki Yahudi yerleşimcilerin yerleştirilmesi konusunda daha çok yardımcı mı oluyor?" dedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ABDli üst düzey yetkili İsrail istifasını anlattı

  "İSRAİL'İ ENGELLEMEMİZ GEREKİYOR"

  Paul, "Ben İsrail'e asla silah vermemeyi söylemiyorum. Benim önerim silah verdiğimize göre, her yıl milyarlarca dolar destek verdiğimize göre, nasıl bir özel bir destek verdiğimizi bilmemiz gerekiyor. Bölgede İsrail'in kapasitesini bilmemiz gerekiyor. Gazze'de binleri öldürmemesi için İsrail'i engellememiz gerekiyor" diye de ekledi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow