hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  ABD'nin 46. Başkanı Biden oldu | Video

  Dünyanın gözünü çevirdiği ABD seçimlerinde sonuçlar belli oldu. Joe Biden ABD'nin 46. Başkanı olmaya hak kazandı. Demokrat rakibinin, seçime hile karıştırdığını savunan Trump ise ne kaybettiğini kabul etti, ne de bir veda konuşması yaptı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  3 gün boyunca dünyayı ekrana kilitleyen Amerikan Başkanlık seçimleri sona erdi. Zorlu yarıştan zaferle çıkan taraf, Demokrat aday Joe Biden oldu.

  Rekor katılımın olduğu seçimlerde, Biden 74 milyondan fazla oy aldı. Bu Amerika tarihinde bir rekor olarak kayıtlara geçti. Kazandığının açıklanmasının ardından Delaware kentinde Amerikan halkına seslendi. Halkı bölen değil birleştiren bir Başkan olmayı vaat etti. "Virüsle mücadelemiz, ekonomi ile mücadelemiz önde olmalıdır." dedi.

  Biden'a seçimi kazandıran, kritik eyaletler Pensilvanya ve Nevada oldu. Son ana kadar yarışın başa baş geçtiği bu eyaletleri de kazanan Biden, toplamda 290 delege toplayarak Amerika'nın 46. Başkanı oldu.

  Seçim gecesi Cumhuriyetçi Parti'nin merkezinde bu konuşmayı yapan Amerika'nın 45. Başkanı Donald Trump ise seçimi kaybetti. 71 milyon oy alan Trump, yenilgiyi kabul etmedi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Trump, kameralara karşısına çıkmadı. Tepkisini yine sosyal medya üzerinden gösterdi. İlk tweetinde Demokratların sandığa hile karıştırdığını savunarak, "Bu seçimi açık ara farkla ben kazandım!" dedi.

  Trump, gözlemcilerin sayım odalarına girmesine izin verilmediğini savundu. "Seçimi kazandım, 71 milyon meşru oy aldım" diyen Trump, seçimin henüz bitmediğini söyledi. "Amerikan halkı hak ettiği dürüst oy sayımına ve talep ettiği demokrasiye kavuşana kadar durmayacağım." ifadelerini kullandı. Seçim gecesi Pensilvanya ve diğer kritik eyaletlerde on binlerce oyun yasa dışı şekilde kabul edildiğini de öne sürdü.

  Amerikan basınına göre, başkanın damadı ve en güvendiği danışmanlarından biri olan Jared Kushner da Trump'a giderek, seçilmiş başkan Biden'a görevi teslim etmesi konusunda görüştü. Ancak Trump'tan bu yönde bir adım henüz yok.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow