ABD'ye ilk kadın hazine bakanı

Video: ABD'ye ilk kadın hazine bakanı

Kabinesini oluşturmaya devam eden ABD Başkanı Biden, Hazine Bakanlığına eski FED Başkanı Janet Yellen'i getirdi. Senato'nun onayladığı Yellen, ABD tarihindeki ilk kadın Hazine Bakanı oldu.

ABD Senatosu Biden'ın Hazine Bakanı adayı Janet Yellen'ı onayladı. Eski FED Başkanı Yellen, Amerika Birleşik Devletleri tarihinde Hazine Bakanlığı görevine gelen ilk kadın oldu.

Senato Genel Kurulu'nda yapılan oylamada, 84 senatör Yellen'ın Hazine Bakanı olması için "evet" oyu verdi. Yellen, Cuma günü de ABD Senatosu Finans Komitesi'nden onay almıştı.

PEKİ AMERİKA'NIN YENİ HAZİNE BAKANI YELLEN KİM?

1946'da dünyaya gelen Yellen, ekonomi eğitiminin ardından Yale ve Harvard Üniversitelerinde akademik çalışmalar yürüttü. Kaliforniya Berkeley Üniversitesinde İşletme Profesörü olarak 1994 yılına kadar hizmet verdi. Ardından FED Yönetim Kurulu'na girdi. Clinton döneminde Beyaz Saray Ekonomik Danışma Konseyi Başkanlığı yaptı. 2010 - 2014 yılları arasında Amerikan Merkez Bankası Başkan Yardımcısı, ardından 2014'te ise ilk kadın başkanı oldu. Ancak Trump döneminde koltuğunu Jerome Powell'a devretti.

Genellikle büyümeyi destekleyen ve yüksek işsizliği düşürmeyi amaçlayan politikalara destek verdiği bilinen Yellen, işsizliğin nedenleri ve mekanizmalarına dair çok sayıda makale yayınladı.

Yellen, Senato'nun Finans Komitesi'nde 19 Ocak'ta yaptığı konuşmada, kentlerde ve kırsal bölgelerde yaşayan Amerikalı işçilerin ihtiyaçlarına ve rekabetçi bir ekonomiye sahip olmaya odaklanacağını belirtmişti. Öte yandan, Yellen'a Hazine Bakanlığı görevinde Özel Kalem Müdürü olarak Türk asıllı Didem Nişancı eşlik edecek.

{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
{$ item.Title $}
{$ photo.Metadata.Title $}
{$ item.DailyVideosDetails.Section_Title $}
LG
MD
SM
XS