Afgan liderden hükümet değerlendirmesi

Afgan liderden hükümet değerlendirmesi

Afganistan'ın önemli liderlerinden Gülbettin Hikmetyar hükümet kurma konusunda Taliban'a destek vereceklerini söyledi. Türkiye ile iyi ilişkilere değinen Afgan lider, Türkiye'nin her koşulda Afganistan'ı desteklediğine vurgu yaptı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Hükümetin kurulmasına destek vereceklerini söyledi. Hükümette olmanın önemli olmadığını vurguladı. Afgan liderden Taliban'a destek geldi.

Hizb-i İslami Partisi lideri Gülbettin Hikmetyar, Afganistan'daki son durumu değerlendirdi. Hükümet yönetimin başarılı olabilmesi için ehil kişilere görev verilmesi gerektiğini söyledi. "Taliban ile kardeşiz ve aramızda fikir birliği bulunuyor" dedi.

Türkiye'nin Afganistan'ın en iyi dostlarından biri olduğuna değinen Afgan lider, bu ilişkinin sürmesi gerektiğini ifade etti.

Hikmetyar, kurulacak hükümetin Afganların isteğine uygun olması gerektiğini, yeni hükümetin pek çok ülke tarafından tanınabileceğini belirtti. Gülbettin Hikmetyar, DEAŞ tehdidine ilişkin de konuştu. DEAŞ'ın bölgede abartıldığını düşündüğünü söyleyen Afgan lider, "Artık büyük bir tehdit değiller" açıklamasında bulundu.