Afganistan ile Taliban uzlaştı | Video

Afganistan ile Taliban uzlaştı | Video

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Katar’ın başkenti Doha’da yürütülen müzakereler sonucunda, Afgan Hükümeti ve Taliban Heyetleri, barış görüşmelerini devam ettirmek konusunda ön anlaşmaya vardı. İlk tepki NATO'dan geldi. NATO Genel Sekreteri, "Bir çok engel aşılmalı ama bu önemli ve cesaret verici bir ilk adım" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Afganistan ile Taliban arasında, 12 Eylül'de Katar'ın başkenti Doha'da başlayan barış görüşmeleri, görüş ayrılıkları nedeniyle askıya alınmıştı. Taraflar tekrar masaya döndü, barış görüşmelerinin devamı için, ön anlaşmaya varıldı.

Afgan hükümetinin müzakere heyeti temsilcilerinden Nadir Nadiri, Doha’daki barış görüşmelerinde bir komitenin taslak konularını hazırlamak üzere görevlendirildiğini belirtti.

Afganistan Cumhurbaşkanlığı sözcüsü Sıddık Sıddıki ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Cumhurbaşkanı Eşref Gani'nin gelişmeleri memnuniyetle karşıladığını belirtti.

"Kilit önemde" dediği ön anlaşmanın, kapsamlı ateşkes dahil, ana konularda müzakerelerin başlamasının bir adım ilerisi olduğunu söyledi.

Taliban Sözcüsü Zabihullah Mücahit de ön anlaşmayı teyit etti. Ön anlaşmanın neleri içerdiği ise paylaşılmadı.

Afganistan-Taliban arasındaki uzlaşamaya ilişkin ilk tepki ise NATO'dan geldi.
NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, "Hala katedilecek çok yol var. Birçok engel aşılmalı ama bu önemli ve cesaret verici bir ilk adım" değerlendirmesini yaptı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber