Afrikalı iklim uzmanı: Gıda güvenliği sorunumuz var

Afrikalı iklim uzmanı: Gıda güvenliği sorunumuz var

Faslı iklim uzmanı ve siyasetçi Hakima El Haite, küresel gıda krizinin Afrika kıtasına etkileri hakkında CNN TÜRK'e konuştu. Haite, Batı'nın Rusya'ya getirdiği yaptırımları eleştirdi. "Onlar Rusya'dan doğal gaz ve petrol satın alabiliyor ama biz gübre alamıyoruz" dedi. Samet Güner ve Alper Öztürk'ün özel röportajı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"Gıda güvenliği sorunumuz var. Kıtamız zaten halihazırda açlıkla mücadele veriyor. Ukrayna'daki bu savaş direkt olarak bizi etkiliyor. İlk mağdur Afrika oldu. Çünkü buğdayımızın yüzde 40'ını Ukrayna'dan, gübreyi ise Rusya'dan ithal ediyoruz." İklim uzmanı Hakima El Haite, eşi benzeri görülmemiş bir kıtlıkla karşı karşıya olan Afrika'nın durumunu bu sözlerle özetledi.

CNN TÜRK'e özel konuşan El Haite, Batı'nın Rusya'ya uyguladığı yaptırımların Afrika'yı etkilediğini vurguladı. "Avrupa'nın yaptırımları da ayrı bir konu. Şu anda Ukrayna'ya bombalar yağmasına rağmen AB, Rusya'dan doğal gaz ve petrol satın alıyor. Ama Afrika gübre alamıyor. Milyonlarca kişi açlık riski ile karşı karşıya. Hem Afrika hem de Avrupa için endişeliyim. Bu yoksulluğu artıracak, göç dalgaları sıklaşacak. Avrupa'ya etkisi büyüyecek" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Faslı uzman,, dünyanın hızla sürdürülebilir enerji kaynaklarına yönelmesi gerektiğini söyledi. "Şu an Avrupa, ABD ve Çin için doğru yolu seçmenin tam zamanı. Sıcaklık artışını 1,5 santigrat derecede tutmalıyız. Şimdi tam sırası çünkü artık şunu biliyoruz; enerji konusunda Rusya'ya güvenemeyiz" diye konuştu.