Alman Başbakan adayı Scholz'dan Türkiye açıklaması

Alman Başbakan adayı Scholz'dan Türkiye açıklaması

Almanya pazar günü genel seçimler için sandık başına gidecek. O seçimlerin favorisi olarak gösterilen isim, sosyal demokratların başbakan adayı Oalf Scholz, Hürriyet gazetesine konuştu. "Türkiye ile Almanya arasında özel bir bağ var" dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"TÜRKİYE İLE ÖZEL BİR BAĞIMIZ VAR"

O, Merkel'in koltuğuna oturmak için en yakın aday olarak görülüyor. Almanya'da Sosyal Demokrat Parti'nin başbakan adayı Olaf Scholz, "Türkiye ile Almanya arasında özel bir bağ var. İnsanlar bizi birbirimize bağlıyor" dedi. Almanya'da pazar günü gerçekleşecek seçim öncesinde anketlerde önde görünen Scholz, Hürriyet gazetesine konuştu.

"BU ALMANYA İÇİN BÜYÜK BİR ZENGİNLİK"

Bu sene Türkiye ile Almanya arasında imzalanan işgücü anlaşmasının 60'ıncı yılı. Scholz, bu anlaşma için "Almanya bu sözleşmeyle bir göç ülkesi oldu. Bu, Almanya için büyük bir zenginlik" ifadesini kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

"TÜRKLERİN ALMANYA'YA UYUMU GERÇEKLEŞTİ"

Halef adayı Scholz, "Türk kökenlilerin hala uyum sorunu olduğunu düşünüyor musunuz?" sorusuna, "Genelde Almanya'da uyum gerçekleşti. Okul sistemimizin ve buna bağlı imkanların bunda katkısı büyük. Kimse kendisinin diğerlerinden daha iyi olduğunu düşünmemeli. Bu uyumun gerçekleşmesi için de önemli bir olgu" yanıtını verdi.

"İYİ İLİŞKİDE BULUNMAYA ÇABALAMALIYIZ"

İstanbul'da çok güzel ve unutamadığı anılarının olduğuna dikkat çeken Alman başbakan adayı, Türkiye-AB ilişkilerine dair ise "Almanya Türkiye ile halen sıkı iş birliği içinde. Türkiye ile birlikte çalışıyor olmaktan memnuniyet duyuyorum. Türkiye konusunda karşılıklı iyi ilişkide bulunmaya çabalamalıyız" yorumunu yaptı.

Geliştirdikleri aşı ile milyonların umudu olan Özlem Türeci ve Uğur Şahin hakkında da konuşan Scholz, Türeci ve Şahin için "Şahane insanlar" ifadesini kullandı.