hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Alman basınından Türkiye'ye övgü

  Türk savunma sanayii, Alman basınında gündem oldu. Ülkenin önde gelen Die Welt gazetesi, savunma sanayiinin gelişimini "Türkiye'nin bir silahlanma gücü olarak yükselişi" başlığıyla haberleştirdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Türkiye savunma sanayii alanında son yıllarda yaptığı atılımlarla dünya çapında dikkat çekiyor. Savunma alanındaki atılım ve başarılar, Alman basınının da dikkatinden kaçmadı.

  Almanya'nın en çok okunan gazetelerinden Die Welt, Türk savunma sanayisinin gelişimini "Türkiye'nin bir silahlanma gücü olarak yükselişi" başlığıyla haberleştirdi. Haberde "Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bunun yerine Türkiye'nin kendi kendine silah tedarik eden bir ülke haline gelmesini istiyor. Silah ithalatına bel bağlamak yerine kendi güçlü savunma sanayisini kuruyor." ifadeleri kullanıldı.

  Die Welt gazetesinin haberinde Türkiye'nin Almanya ile savunma alanında yaşadığı geçmiş sorunlara da yer verildi. Ankara'nın 20 yıl önce Almanya'dan bin adet Leopard 2 tankı almak istediği ancak 7 milyar euro'luk anlaşmanın gerçekleşmediği belirtildi.

  Haberde Bayraktar TB2 SİHA'larının etkinliği övüldü. Aynı şirketin "Kızıl Elma" adlı insansız savaş uçağının da bu yıl faaliyete geçeceği vurgulandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Milli Muharip Uçak projesine de değinilen haberde, Türkiye'nin F-35 projesinden çıkartılmasının kendi jetini geliştirme sürecini hızlandırdığı söylendi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow