Alman dergisinden skandal kapak: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef aldı

Alman dergisinden skandal kapak: Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı hedef aldı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, bir kez daha yabancı basının hedefi oldu. Bu kez Alman Stern dergisi, Erdoğan'ı kapağına taşıdı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

İngiliz dergisi The Economist, ABD merkezli The Wall Street Journal, Bloomberg ve The Washington Post'un ardından sıra Almanya'ya geldi. Türkiye'de 14 Mayıs'ta yapılması beklenen seçimler yabancı basının yakın takibinde. Son olarak Alman Stern dergisi, seçimlere yönelik bir analiz haber yayınlandı. Ancak derginin ifadeleri de kapağı da büyük tepki çekti.

Tepkilerin nedeni derginin Cumhurbaşkanı Erdoğan'a yönelik kullandığı ifadelerdi. Analiz haber, kapağa "Kundakçı Erdoğan" başlığıyla taşındı. Cumhurbaşkanı Erdoğan vicdansız çatışmalar çıkarmakla suçlandı. Suriye'ye savaşından sorumlu tutuldu. Yazıda 'ilkesizce' gibi skandal ifadeler kullanıldı. Erdoğan'ın NATO'yu "hiçe saydığı" öne sürüldü. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçimi kaybetmesi durumundaysa görevden çekilmeyeceği iddia edildi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Erdoğan, The Economist dergisinin sözlerini "Türkiye'nin kaderini İngiliz Economist mi belirleyecek. Benim milletim belirleyecek, ya milletim. Onlar kendi ülkelerinin şu anda kaderini belirleyemiyor. Millet sokakta aç, açık" diyerek eleştirmişti. O açıklamalardan kısa bir süre sonraysa ABD'li yayın kuruluşu Bloomberg, "NATO Erdoğan'ın genişlemeyi ertelemesine izin vermemeli" başlıklı yazı paylaştı. Söz konusu yazı, Washington Post gazetesi tarafından da noktasına virgülüne dokunmadan yayımlandı.