Almanya-Fransa hattı gergin!

Almanya-Fransa hattı gergin!

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Rusya-Ukrayna Savaşı'nın neden olduğu problemler Fransa ve Almanya arasında gerilimin artmasına neden oldu. İki ülkenin lideri, enerji tasarrufundaki fikir ayrılıkları ve savunma yatırımlarını değerlendirmek üzere çarşamba günü görüşme gerçekleştirecek.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Ukrayna'daki savaş, Avrupa'nın iki büyük ülkesi Fransa ve Almanya arasında krize neden oldu. Almanya Şansölyesi Olaf Scholz sorunları çözmek amacıyla Fransa'ya gidecek. Scholz ve Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron'un çarşamba günü baş başa görüşmesi bekleniyor. İki lideri bekleyen en önemli iki konuysa enerji ve savunma.

Fransa, Almanya'yı Amerikan uçaklarının satın alımından dolayı eleştiriyor. Çünkü Almanya 100 milyar euroluk yatırım yapacağını açıklarken tercihini Avrupa yapımı Eurofighterlar yerine F-35'lerden yana kullandı. Bu da Paris'te hayal kırıklığına sebep oldu. Almanya'nın geçtiğimiz yıl Amerikan Boeing firmasından 5 adet Poseidon deniz gözetleme uçağı alması da gerginliği arttırdı. Çünkü bu, Fransız Thales ve Alman Diehl ortaklığındaki deniz gözetleme uçağı projesini terk etmesi anlamına geldi. İki ülkenin ortaklığında yapılacak Tiger helikopterlerinin modernizasyonu da benzer kaderi paylaştı.

Almanya-Fransa hattı gergin


MASADA ENERJİ KRİZİNE YÖNELİK ÇÖZÜM ÖNERİLERİ DE VAR

AB genelinde enerji krizine yönelik aranan çözüm yollarında Almanya ve Fransa anlaşma sağlayamıyor. Fransa elektrik üretiminde tavan fiyatı savunurken, Almanya gaz fiyatlarında Avrupa düzeyinde tavan fiyat belirlenmesine karşı çıkıyor. Almanya ve Fransa arasındaki krizler Merkel'in siyaseti bırakmasının hemen ardından patlak verdi. Merkel döneminde iki ülke arasındaki ilişkiler zirvedeydi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber