Almanya'da darbe planladıkları iddia edilen 25 kişi gözaltına alındı

Almanya'da darbe planladıkları iddia edilen 25 kişi gözaltına alındı

Almanya'da polisin ülke genelinde düzenlediği eş zamanlı baskınlarda hükümeti devirmeyi planladıkları iddia edilen 25 kişi gözaltına alındı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Alman medyasına göre aşırı sağcılar ve emekli askerlerden oluşan grup, Federal Meclis Reichstag'a baskın düzenleyip yönetimi ele geçirmeyi planlıyordu.

Darbe planlarının merkezinde "Prens 13. Heinrich" adıyla bilinen 71 yaşındaki bir kişinin olduğu belirtiliyor.

Alman savcılar, bu kişinin, 11 eyalette birden düzenlenen baskınlarda gözaltına alınan iki grup liderinden biri olduğunu söylüyor.

Darbe planlayıcıları arasında şiddet eylemleri ve ırkçı komplo teorileri nedeniyle Alman polisi tarafından izlenen aşırı sağcı "Reichbürger Hareketi'nin (Reich Vatandaşları) üyelerinin de bulunduğu belirtiliyor.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 

FEDERAL SAVCI: GRUP KASIM 2021'DEN BERİ DARBE PLANI YAPIYORDU

Modern Alman devletini tanımayan 50 üyeli grubun cumhuriyeti yıkıp yerine 1871 Alman İmparatorluğu'nu (2. Reich) örnek alan bir devlet kurmak istediği öne sürülüyor.

BBC Türkçe'de yer alan habere göre Federal Savcılık Sözcüsü "Grubun henüz bir adı yok" dedi.

Baskınların büyük bölümünün ülke içinde düzenlenmesine karşın Avusturya ve İtalya'da da iki kişinin gözaltına alındığı açıklandı.

Alman DPA haber ajansı gözaltına alınanların gün içinde sorgularının yapılacağını duyurdu.

Adalet Bakanı Marco Buschmann, Twitter mesajında "Anayasal kurumlara silahlı saldırı düzenlenmesi şüphesi var ve büyük bir terörle mücadele operasyonu düzenleniyor" dedi.

Federal Savcı ise grubun Kasım 2021'den beri darbe planı yaptığını söyledi.

Grupta emekli askerlerin önemli bir ağırlığı olduğu ve üyeler arasında eski özel birlik mensuplarının da olduğundan söz ediliyor.

İspanya’da tren kazası: 155 yaralı

İspanya’da tren kazası: 155 yaralı