hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Almanya'da Sabah Gazetesine baskın! Gözaltına alınan Türk gazeteciler serbest bırakıldı

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Alman polisi, Sabah Gazetesi'nin Frankfurt'taki ofisine baskın düzenledi. Gazetenin Almanya Temsilcisi İsmail Erel ve Haber Müdürü Cemil Albay gözaltına alındı. Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. Gelen tepkiler sonrası iki gazeteci serbest bırakıldı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Alman polisi, Sabah Gazetesi'nin Frankfurt'taki ofisine baskın düzenledi. Gazetenin Almanya Temsilcisi İsmail Erel ve Haber Müdürü Cemil Albay gözaltına alındı.

  Sabah Gazetesi kaynaklarından alınan bilgiye göre Alman polisi, Erel ve Albay'ın evlerindeki bilgisayarlarla telefonlara el koydu.

  Ankara gözaltılara sert tepki gösterdi, Almanya'nın Ankara Büyükelçisi Dışişleri Bakanlığı'na çağrıldı. İki gazetecinin serbest bırakılmasını isteyen Dışişleri Bakanlığı "Alman polisinin gerekçe göstermeden gözaltına alma işlemi Türk basınına yönelik bir taciz ve yıldırma eylemidir. Bu menfur eylemi şiddetle kınıyoruz." açıklaması yaptı.

  "Terör örgütü FETÖ’nün Almanya’daki faaliyetleri hakkındaki haberleri nedeniyle bir FETÖ mensubunun asılsız ihbarıyla hedef alınan gazetecilerin derhal serbest bırakılmalarını bekliyoruz." denildi.

  Basın ve ifade özgürlüğü konusunda tüm dünyaya ders vermeye kalkan Almanya'nın özgür basına yönelik bu eylemi, çifte standartlı yaklaşımını ortaya koymaktadır.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Diplomatik kaynaklardan edinilen bilgiye göre Alman Büyükelçiye, FETÖ üyelerinin Almanya’da Türk gazetecileri hedef aldıkları ve gazetecilik yapmalarını engellediği, Alman makamlarının buna alet olmaması gerektiği de iletildi.

  AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik de Türk gazetecilerin gözaltına alınmasını kınadı. "Almanya basın özgürlüğüne saygı göstermelidir FETÖ’cüler bulundukları her ülke için güvenlik tehdididirler. Almanya’nın dikkate alması gereken budur" dedi.

  İletişim Başkanı Fahrettin Altun ise "Türk gazetecilerin Cevheri Güven gibi tescilli bir FETÖ mensubunun şikayeti üzerine gözaltına alınmasını kınadığını" söyledi. "Bu çok açık bir şekilde basın özgürlüğünün ihlal edilmesidir." paylaşımında bulundu.

  Daha sonra iki gazeteci Alman makamları tarafından serbest bırakıldı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow