Amazon Ormanları’ndaki yangınlar

Amazon Ormanları’ndaki yangınlar

Brezilya'nın aşırı sağcı devlet başkanı Jair Bolsonaro. Hollywood yıldızı Leonardo Dicaprio için "Amazonlar'daki yangınlarda payı olan örgütlere fon sağlıyor" suçlamasında bulunmuştu. Ünlü yıldız o suçlamalara bakın ne yanıt verdi.

Brezilya'nın aşırı sağcı devlet başkanı Jair Bolsonaro. Ülkesindeki dört gönüllü itfaiyecinin kanıt sunulmadan, “uluslararası bir sivil toplum kuruluşuna daha fazla bağış yaptırmak için bilinçli olarak orman yangını çıkarma” suçlamasıyla gözaltına alınmasının ardından dikkat çeken açıklamalarda bulunmuştu.

Bolsonaro, Amerikalı aktör ve çevre aktivisti Leonardo Dicaprio'nun Dünya Doğayı Koruma Vakfı’na 500 bin dolar bağışta bulunduğunu, ve amazon'un yakılması için işbirliği yaptığını öne sürmüştü.

Ünlü yıldız, o suçlamalara Instagram hesabı üzerinden yanıt verdi. Resmi verilere göre Brezilya’daki amazon ormanlarında bu yılın ilk sekiz ayında 83 binden fazla yangın çıktı. Brezilya devlet başkanı ise, pek çok kişi tarafından, çıkan yangınları durdurmak için yeteri kadar girişimde bulunmamakla suçlandı.