hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Amazonlarda altın yağması

  CNN INTERNATIONAL ekibi, Brezilya’daki amazon yağmur ormanlarında yaşayan bir kabileyi haberleştirdi. Yasa dışı madencilere karşı ok ve mızraklarla kendini korumaya çalışan kabilenin verdiği mücadeleyi görüntüledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yanomami Kabilesi savaşa gidiyor. Düşmanları ise yasadışı altın madencileri. Görüntüler Brezilya’daki yağmur ormanlarından. CNN INTERNATIONAL ekibi, 27 bin kişilik Yanomami Kabilesi’ni ziyaret etti. Amazon yağmur ormanlarının derinliklerindeki bir rezervde yaşayan kabilenin yaşam alanı yasadışı madenciler tarafından işgal ediliyor.

  Mayıs'ta çıkan bir çatışmada ikisi çocuk 4 yerli öldürüldü. Sivillerin can havliyle çatışmadan kaçtığı anlar kameralara yansıdı. Kabile üyeleri bunun üzerine silahlanarak topraklarını madencilere karşı koruma kararı aldı.

  Gerilimin artması üzerine Brezilya hükümeti bölgeye federal polisi gönderdi. Güvenlik güçleri makineli tüfek bulunan taarruz helikopteriyle ile bölgede devriye gezmeye başladı. Polisler bir tekneyi yakalayıp takip etti. Kısa sürede madencilerin ormandaki yüzlerce üssünden birini keşfetti. Burada yapabildikleri tek şey ise madencilikte kullanılan malzemeleri kullanılamaz hale getirmek oldu.

  Yanonami Kabilesi ise bunun yeterli bir çözüm olmadığından şikayetçi. Kabile, devlet başkanı Jaır Bolsonaro'nun madenciliği yasaklamasını talep ediyor. Ancak Bolsonaro çevre karşıtı politikalarını değiştirene kadar, Yanonamilerin çağrıları cevapsız kalacak.

  Dünya'nın akciğerleri olarak kabul edilen amazon yağmur ormanları ise her gün daha fazla tahrip edilecek.

   

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow