hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Angela Merkel'den Türkiye açıklaması

  Siyasete veda etmeye hazırlanan Almanya Şansölyesi Angela Merkel, Türkiye'nin "Yasa dışı göçle mücadelede Avrupa Birliği için merkezi bir rol oynadığını" belirtti. Merkel'in sözleri Alman basınında geniş yer buldu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  "Türkiye yasa dışı göçle mücadelede Avrupa Birliği için merkezi bir rol oynuyor." Bu sözler, siyasete veda etmeye hazırlanan Almanya Şansölyesi Angela Merkel'e ait.

  Merkel, Kudüs'teki Ulusal Güvenlik Araştırmaları Enstitüsü ziyareti sırasında konuştu. Türkiye'yle ilgili bir soru üzerine "Onu görmezden gelemezsiniz. NATO üyesi Türkiye, Avrupa'ya yasa dışı göçle mücadelede AB için merkezi bir rol oynuyor" dedi.

  Merkel ayrıca "Türkiye'nin büyük hedefleri var ve ilişkilerde birçok hayal kırıklığı yaşanıyor. Temel konularda tutumlar farklı olsa da yine de pragmatik anlaşmalar bulmak gerekiyor. Birbirimizle konuşmaya devam etmeliyiz" ifadelerini kullandı.

  Alman lider, dış politikanın değer ve çıkarların bir karışımı olduğunu vurguladı. "Burada doğru dengeyi bulmak büyük mesele" dedi.

  Avrupa Birliği ve Türkiye arasında arabuluculuk rolü oynayan Merkel, görevi bırakmadan önce Türkiye'yi ziyaret edecek. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Merkel'i İstanbul'da ağırlaması bekleniyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow