hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Arap aşiretleri ve PKK/YPG çatışması büyüyor! Gerilim Rakka ve Haseke'ye sıçradı

  Suriye'de terör örgütleriyle Arap aşiretler arasındaki çatışmalar büyüdü. Rakka ve Haseke'ye sıçrayan çatışmalarda Suriye Milli Ordusu ise Menbiç'e konuşlandı. Çatışmalarda 5'i sivil 45 kişi yaşamını yitirdi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Suriye'nin doğusundaki Deyrizor'da terör örgütü PKK/YPG'nin işgalindeki alanda, terör örgütü ve Arap aşiretleri arasındaki çatışmalar devam ediyor. Çatışmalar Rakka ve Haseke'ye sıçradı.

  Barış Pınarı Harekatı bölgesindeki Arap aşiretlerinin, PKK/YPG’nin işgalindeki Rakka ile Haseke illerindeki 4 köyü teröristlerden temizlediği belirtildi.

  Arap aşiretleri Münbiç kırsalında da dört köyü PKK/YPG’den arındırmıştı. Olaylara karşı Suriye Milli Ordusu da Menbiç'e asker konuşlandırdı.

  PKK/YPG'nin Deyrizor askeri meclis grubunun lideri Ahmed El Habil’i alıkoymasının ardından 27 Ağustos’ta patlak veren çatışmalar, bazı Arap aşiretlerinin de katılmasıyla büyüdü.

  PKK/YPG'nin Haseke ve Rakka illerinden, Deyrizor'daki çatışma bölgelerine takviye konvoylarıyla çok sayıda terörist gönderdiği de açıklanmıştı.

  Arap aşiretler, Rakka’nın kuzeyindeki Halil Yasin, Hırbet Beyda ile Haseke ilinin kuzeyindeki Turgi ve Tel Tavil köylerini teröristlerden arındırdı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Suriye yönetiminin kara gücü haline gelen İran destekli yabancı terörist gruplar, en yoğun şekilde Deyrizor'da varlık gösteriyor.

  Sünni Arapların yaşadığı Deyrizor'da konuşlu İran, Irak, Lübnan, Afganistan ve Pakistan kökenli grupları, İran devrim muhafızları ordusu mensupları komuta ediyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow