Atina mutabakata hazırlıksız yakalandı

Atina mutabakata hazırlıksız yakalandı

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Türkiye ile Libya’nın hidrokarbon protokolü imzalamasına Atina hazırlıksız yakalandı. Yunanistan, Türk heyetinin Libya ziyaretini bir gün önce öğrendi. Yunan medyasındaysa, "2019 Kasım’ında imzalanan deniz yetki sınırlarının belirlenmesine ilişkin Türkiye-Libya anlaşması uygulama aşamasına girdi" yorumları yapıldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yunanistan hükümeti, Türkiye ile Libya arasında başkent Trablus’ta hidrokarbon alanında mutabakat protokolü imzalanmasına hazırlıksız yakalandı. Uzun süredir Meriç, Ege ve Doğu Akdeniz’de çeşitli kriz ve gerginlik senaryolarının mercek altına alındığı Atina’da, Türkiye’nin böyle bir hamle yapması beklenmiyordu. Yunanistan, Türk heyetinin Libya ziyaretini bir gün önce öğrendi. Yunan hükümetinin “yasadışı” ve “geçersiz” şeklindeki resmi açıklamalarına rağmen diplomasi kulislerinde Türkiye’nin bu protokolle önemli bir koz elde ettiği belirtildi.

Yunanistan basınında ise, protokol ile ilgili Libya medyasında yer alan haberlere dayanılarak; “İmzalanan protokol ile 2019 Kasım’ında imzalanan deniz yetki sınırlarının belirlenmesine ilişkin Türkiye-Libya anlaşması uygulama aşamasına girdi.

Libya, kendi kıta sahanlığında Türk keşif ve sondaj gemilerinin çalışmalar yapabilmeleri kapısını açtı. “Yunanistan ile Libya arasında kıta sahanlığı ve münhasır ekonomik bölge anlaşması bulunmuyor. Türkiye de bu durumdan yararlandı” yorumları yer aldı.

Yunanistan Başbakanı Kiriakos Miçotakis’de parlamentoda yaptığı konuşmada protokolle ilgili konuştu. “Coğrafya, birileri uyduruk haritalar çizmeye teşebbüs ediyor diye değişmez. Tarih de boş laflarla yeniden yazılmaz” dedi.

 

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber