hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Atina'da Menendez skandalı

  Yunanistan, ABD'de Türkiye karşıtlığıyla bilinen senatörün görevinden ayrılmasını tartışıyor. Senatör Menendez'in yolsuzluk ve rüşvet skandalının ardından ABD Senatosu’nda Türkiye'nin F-16'ları almasına karşı çıkacak kimse kalmadığı düşünülüyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ABD, Bob Menendez'in rüşvet ve yolsuzluk skandalıyla çalkalanıyor. Senato Dışilişkileri Komitesi Başkanı Bob Menendez, Türkiye karşıtlığı ve Atina yanlılığıyla biliniyordu.

  Bu nedenle, Menendez hakkındaki skandalın yansımaları, Yunanistan'ın da gündemine oturdu.

  Menendez'in Atina'daki evinde yapılan aramalarda, 100 bin dolarlık iki altın külçe ve 480 bin dolarlık gizli nakit para ele geçirilmesi, ülkede en çok konuşulan konu oldu.

  Atinada Menendez skandalı

  Menendez, Türkiye'nin F-35 programından çıkarılmasını savunuyordu, aynı zamanda Yunanistan’ın ABD tarafından silahlandırılmasının hararetli savunucularındandı. Hal böyle olunca Atina, “Biden yönetiminin Türkiye’ye F-16 savaş uçağı satmasına artık kim engel olabilecek?” sorusunu sormaya başladı. Menendez, yalnızca Atina değil, Kıbrıs Rum Kesimi için de önemli bir ortaktı.

  Menendez, hakkındaki iddialara “perde arkası güçler yıllardır beni susturmaya ve siyasi mezarımı kazmaya uğraşıyorlar. Savcıların gerçekleri abarttıkları belli. Geçmişte de benzer suçlamalarla karşılaştım ve aklandım” ifadelerini kullanmıştı. Yunan medyası, Menendez'in bu yorumlarını öne çıkardı.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow