Auschwıtz'in kurtuluşunun 75. yılı

Auschwıtz'in kurtuluşunun 75. yılı

Hitler döneminde, yahudilerin katledildiği Auschwitz Kampı'nın kurtuluşunun 75’inci yıldönümü ndeniyle anma gerçekleştirildi. Polonya ve Almanya’da anma törenleri yapıldı. Dünya liderleri ve pek çok siyasetçi, etkinliklerle bir araya geldi. Kamptan kurtulan 200 kişi de törenlere katıldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

2. Dünya Savaşı’nda, Polonya’daki Auschwitz Birkenau Kampı'nda yüz binlerce kişi nazilerin işkencelerine maruz kaldı. Gaz odalarında tutuldu. 1 milyon 100 bin kişi katledildi. 27 Ocak 1945'te, yıllarca süren işkence ve eziyet sonra erdi. Açlık, soğuk ve hastalıklara rağmen hayatta kalmayı başaran 7 binden fazla insan Sovyet Ordusu tarafından kurtarıldı.

Kampın kurtarılmasının 75'inci yıldönümü nedeniyle, Avrupa'da anma etkinlikleri yapıldı. Eski kamp alanında da bir tören düzenlendi. Törene 50 ülkeden yaklaşık 200 katliam mağduru katıldı.

Almanya adına, Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier, Berlin’de Cumhurbaşkanlığı Sarayı’nda Auschwitz’den kurtulan 3 tutsağı ağırladı. Ardından Polonya'ya geçti. Polonya Devlet Başkanı Andrzej Duda'nın ev sahipliğindeki törene Fransa adına ise Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron katıldı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Macron, 76 binden fazla Fransız asıllı Yahudinin de tutulduğu kamptaki törende konuştu.

Kurbanların isimlerinin yazdığı anıt duvarı ziyaret etti. Londra'nın Müslüman Belediye Başkanı Sadık Han da, törendeydi. İsrail ve Polonya Cumhurbaşkanları ise anti-semitizmle mücadele için daha büyük küresel adımlar atılmalı çağrısında bulundu.