Avrupa Birliği’nde reform çağrısı

Avrupa Birliği’nde reform çağrısı

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Avrupa Parlamentosu'nun dünkü 9 Mayıs Zafer Günü toplantısına Almanya Şansölyesi Olaf Scholz'un konuşması damga vurdu. Scholz, “Avrupa Birliği'nde reform yapılmalı” dedi. Ukrayna'nın birliğe katılmasına yeşil ışık yaktı. Çin hakkında ise sözleri dikkat çekti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Almanya Şansölyesi Olaf Scholz, Avrupa Parlamentosu'nda yaptığı konuşmada Avrupa Birliği'nin genişlemesine “Dürüst olmak gerekirse, genişlemiş bir AB, reform yapılmış bir AB olmalıdır ve Avrupa Parlamentosu'nun, kurumsal reform önerileri üzerinde çalışıyor olmasını çok memnuniyetle karşılıyorum. Yenilenmiş bir AB'ye ihtiyaç var” sözleriyle değindi.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’da, Çin ziyaretinin ardından "Avrupa Birliği'nde reform çağrısı yapılmalı" demişti.

Hafta içi Almanya’nın Çin ile dışişleri bakanları düzeyinde bir görüşme yapması beklenirken Scholz'un sözleri dikkat çekti.

Scholz, Ukrayna'nın Avrupa Birliği üyeliğinin önemini de vurguladı, Rusya’yı şu sözlerle eleştirdi;

“Sonuç olarak, kimse Avrupa’da güçlülerin egemen olduğu zamanlara dönmek istemiyor. Avrupa Birliği’mizin birlikteliği küçük ülkelerin büyük ülkelere yenildiği, özgürlüğün birkaç kişinin tekeli olduğu o günlere geri dönülmeyeceğinin garantisidir. Bu yüzden, 9 Mayıs’ın mesajı Moskova’dan değil, buradan verilecektir.”

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber