Avrupa Birliği'nden dövmelere mürekkep yasağı

Avrupa Birliği'nden dövmelere mürekkep yasağı

Avrupa Birliği’nde dövme krizi yaşanıyor. Birliğin, mürekkep yapımında kullanılan binlerce kimyasal maddeyi yasaklaması, dövmecileri mesleklerinin geleceği konusunda kaygılandırıyor. Avrupa Birliği, mürekkep yapımında kullanılan binlerce kimyasal maddeye yasak getirdi. Dövme sanatçıları kaygılı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Geçtiğimiz gün yürürlüğe giren yasaklar, dövme mürekkeplerinde yaygın olarak kullanılan izopropanol alkol de dahil 4 bin kimyasal maddeyi kapsıyor ama yetkililer bu maddelerin yerini alabilecek olanların piyasada bulunduğunu söylüyor.

Koronavirüs salgını dolayısıyla iki yıldır yaşanan sıkıntılardan sonra birçok dövmeci yasaklara uyum sağlamak için kendilerine yeterince zaman tanınmadığını söylüyor.

AB üyesi ülkelerde nüfusun yüzde 12'sinin dövme yaptırdığı, gençlerde bu oranın iki katına çıktığı düşünülüyor. Boyalarda kullanılan kimyasal maddelerle ilgili son düzenlemesine 2020 yılında bütün üye ülkeler onay verdi.

Avrupa Kimyasal Maddeler Kurumu mürekkeplerin tehlikeli olabileceğini "Ciltte alerjiye, genetik mutasyonlar ve kanser gibi daha ciddi sağlık sorunlarına" yol açabileceğini açıkladı. Kurum yeni kuralların dövmeyi ve kalıcı makyajı yasaklamaya değil sadece onu daha güvenli hale getirmeye yönelik olduğunda ısrarcı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Dövme sanatçıları ise yasaklar nedeniyle karaborsa dövmeciliğin artabileceği kaygısını dile getiriyor.