Avrupa ve ABD’de antibiyotik kıtlığı

Avrupa ve ABD’de antibiyotik kıtlığı

{ title }

SONRAKİ VİDEO

Avrupa ve Kuzey Amerika’da artan hastalıklar ilaçlara talebi arttırdı. Koronavirüs sonrası artan farklı hastalıklar nedeniyle antibiyotik kullanımının çoğalması beraberinde tedarik sorunlarını getirdi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Grip, koronavirüs ve solunum sinsityal virüsü üçlü salgın olarak adlandırılan hastalıklar Avrupa ve Kuzey Amerika'yı zora soktu. Artan hastalıklar nedeniyle ilaç tedariği problemi başladı.

Açıklamayı Avrupa İlaç Kurumu Başkanı yaptı. Baş Tıbbi Yönetici Steffan Thirstrup, AB’ye bağlı 25 ülkede bazı antibiyotiklerde sıkıntı yaşandığını duyurdu. Amoksisilin etken maddeli antibiyotiklerin bulunmasında zorlanıldığı açıklandı. Amerikan İlaç ve Gıda Dairesi ise amoksisilini sıkıntı yaşanan ilaç veri tabanına ekledi. Avrupa İlaç Ajansı Yöneticisi Marco Cavaleri ise antibiyotiklerin uygun şekilde kullanılmasını istedi. Soğuk algınlığı gibi durumlarda antibiyotiğe gerek olmadığını belirtti.

İlaç sıkıntısının altında 2 temel sebep yatıyor. Bunlardan birincisi koronavirüs salgını sonrasında farklı hastalıklarda artış yaşanması. Bu nedenle üretimi düşüren firmaların taleplerde zorlanması. İkinci sorun ise antibiyotiklerin patentlerinin kamu malı olması. Bundan dolayı da düşük marj payı kalan ilaç firmalarının bu ilaçları üretmemesi.

Haber devam ediyor
Haberin devamıSıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber