hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Avrupa'da enerji tasarrufu

  Avrupa Birliği’nin Rusya’dan doğal gaz satın almamak için yaptığı yüzde 15 tüketim azaltma çağrısı başarılı oldu. Birlik ülkeleri hedefin de üstüne çıkarak ortalama yüzde 20 tasarruf yaptı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Rusya'nın Ukrayna’daki saldırılarının tetiklediği enerji krizi, Avrupa'da rekor enerji tasarrufuna neden oldu. Tüm şirket ve evlerde alınan önlemler karşılığını verdi. Avrupalılar, yüzde 20 oranında enerji tasarrufu yapmayı başardı.

  Avrupa Komisyonu, Rus enerji kaynaklarının kullanılmaması için harekete geçti. Ağustos ile mart ayları arasında hem gaz hem de elektrik kullanımında tasarruf çağrısında bulundu. Tasarrufta yüzde 15 hedefi aşıldı. Avrupa Birliği İstatistik Ofisi verilerine göre, Ağustos-Kasım 2022 arasında tüketimde yüzde 20 düşüş yaşandı.

  Avrupada enerji tasarrufu

  Çağrıya 18 ülke uydu. En büyük tasarruf, Rusya sınırındaki ülkelerden geldi. Finlandiya yüzde 52,7, Letonya yüzde 43,2, Litvanya ise yüzde 41,6 oranıyla ilk sıralarda yer aldı. Sadece İspanya, İrlanda, Çek Cumhuriyeti, Portekiz, Malta ve Slovakya yüzde 15 hedefinin altında kaldı.

  AB Komisyonu Başkanı, Avrupa'nın direndiğini, bu kışın güvence altına alındığını vurguladı. Ancak enerji talebindeki düşüş, düşünüldüğü kadar iyi bir gelişme olmayabilir. Uzmanlara göre düşüş, AB ülkelerinin büyüme rakamları üzerinde baskı oluşturuyor. Çünkü enerji düşüşü, sanayi üretimlerinin de düştüğü anlamına geliyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow