hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Avrupa'da gıda kartellerine izin yok

  KAYNAKCNN TÜRK

  Gıda fiyatlarındaki artış dünyanın da sorunu. Peki, salgın sonrası artan gıda fiyatlarına karşı Avrupa hangi tedbirleri alıyor? Temel gıda ürünlerinin satıldığı zincir marketlerin ortak fiyat belirlemesinin önüne nasıl geçiliyor? En önemlisi de hangi cezalar uygulanıyor? İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi DR. İlhan Yiğit ve Rekabet Hukukçusu Mert Karamustafaoğlu, CNN TÜRK'e anlattı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Önce salgın, ardından Ukrayna-Rusya savaşı... Dünyada gıda tedarikindeki sorunların başlıca sebeplerinden. Tam da salgın bitiyor derken şimdi de Rusya-Ukrayna savaşı ülkelerde gıdaya ulaşımı zorlaştırıyor.

  Sadece tedarik zorunu yaşanmıyor gıdada, fiyatlar da artıyor. Üstelik de bu artış manipülasyon iddialarını da akla getiriyor. Zincir marketlerin kartel oluşturup fiyatları artırdığı iddiaları ise kesilen para cezalarıyla önlenmeye çalışılıyor. Önce ayçiçek, ardından şeker derken yarınlarda ise bir başka temel gıda ürününde fahiş fiyatla karşılaşmak hiç kimseyi şaşırtmayacak.

  Gıdadaki fiyat artışından ve zincir marketlerin piyasaya hakim olarak fiyatları istediği gibi belirlemesinden Avrupa ülkeleri de rahatsız. Hatta çok ciddi soruşturmalar yürütülüyor, yüksek cezalar getiriliyor. Avrupa ülkelerinde market zincirlerine karşı yasalar daha da sertleşiyor. Piyasada hakim güç olmalarının önüne geçiliyor. Bu yüzden zincir market satın almaları ve birleşmeleri engellenebiliyor.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Pandemiyle birlikte artan fiyatlar, Almanya gibi oturmuş bir sisteme sahip ülkelerin de sorunu. Hem gıda tedarikinde hem de fiyatlarda öngörülemeyen sıkıntılar var. Böyle olunca da rekabet kurumları fiyatlar konusunda çok hassas ve çok sayıda soruşturma yürütülüyor. Almanya'daki resmi otorite, zincir marketlerin mağaza sayısını sınırlıyor. Yeni mağaza açmalarının önüne de geçiyor. Böylece piyasadaki çoğulculuk korunuyor, fiyat rekabetinin önü açılıyor.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow