Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Reşad Memmedov CNN TÜRK’TE… Karabağ’da şimdi ne olacak?

Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Reşad Memmedov CNN TÜRK’TE… Karabağ’da şimdi ne olacak?

Bugün 2. Karabağ Savaşı’nın 3’üncü yıldönümü ve şehitleri anma günü. Azerbaycan’ın başlattığı anti terör operasyonunun ardından işgal altındaki topraklar tekrar ait olduğu Azerbaycan’a geçti. Peki Karabağ’da şimdi ne olacak? CNN TÜRK Ankara Temsilcisi Dicle Canova, konuğu Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Reşad Memmedov’a sordu.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Reşad Memmedov’un açıklamaları şu şekilde;

30 sene süren işgal son buldu. Eğer 2. Karabağ Savaşı’ndan sonra Azerbaycan işgale son verdiyse de Laçin Yolu’nda toprak bütünlüğümüzü koruduysa da yerel anti terör operasyonunun neticesinde Azerbaycan toprakları üzerindeki işgale son verdi. 30 sene önce 700 binden fazla Azerbaycan vatandaşı bu bölgeden kovuldu, 30 seneye yakın bu insanlar bu topraklardan uzak kaldılar. Biz topraklar azad olduktan sonra vatandaşlarımız yeniden kendi topraklarına sahip olma hakkını elde ettiler yeniden. Sayın Cumhurbaşkanımız basın üzerinden defalarca Ermeni vatandaşlarına bildirdi ki, Azerbaycan pasaportunu kabul ederek Azerbaycan’da yaşama hakları vardır. Azerbaycan devleti, Azerbaycan’da yaşayan farklı farklı halklar gibi Ermeni vatandaşlarımızın da hak ve hukukunun korunması talimat veriyor. O kişilerin ellerinin kana bulanmayıp, yasalarımıza göre suç işlemeden duruyorlarsa onların Azerbaycan’da yaşama hakları var. Bugün zaten bazı Ermenilerin vatanlarına göç ettiklerine şahit oluyoruz. Hatta basın mensupları bu kişilere soru yöneltiyorlar’ buradan neden gidiyorsunuz?’ diye. Hiçbiri ‘bizi buradan kovuyorlar, atıyorlar’ demiyor. Sadece bazılarının soy isimlerini verdik biz Ermenistan’a, onların teslim olmasını istiyoruz. 300 kişilik bir liste. Onlar da 1. Karabağ Savaşı’nda soykırım teşebbüsünde bulunmuş, askeri suçlar türetmiş kişilerdir. Onlardan biri bugün geçiş yaparken yakalandı ve Bakü’ye gönderildi. Azerbaycan kanunlarına uygun olarak yargılanacak. Ermenilerin söylediğine göre 120 bin, bizim hesaplarımıza göre ondan kat kat daha az insan var. 20 bin civarında kişi göç etti ve Ermenistan sınırına vardı. Kalanlar Azerbaycan’dadır.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Azerbaycan Ankara Büyükelçisi Reşad Memmedov CNN TÜRK’TE… Karabağ’da şimdi ne olacak

Azerbaycan sivil bir devlettir. Uluslararası hukuka dikkat eden bir devlettir. Hatta bize karşı çıkmış, o bölgede yaşayan insanlara karşı da merhametle davranan bir devlettir. En yeni teknolojik mühimmatları kullandık ki oradaki sivil insanlara bir zarar gelmesin. Biz orada o insanların önünde duran silahlı yapılarla mücadele ettik. 1 tane evin bile zarar görmesine izin vermedik. İnsanların korkmaması için her şeyi yaptık ki insanlar rahatsız olmasın. Kimse bizi suçlayamaz bu konuda.

Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber
Sıradaki haber