hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Azerbaycan Cumhurbaşkanı Aliyev'den barış mesajı

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Azerbaycan’ın zaferiyle sonuçlanan Karabağ’da, Bakü ve Erivan barış görüşmeleri için müzakerelerini sürdürüyor. Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, "Ermenistan ile barış anlaşması imzalanması kaçınılmaz" mesajı verdi. Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan da Karabağ’ı Azerbaycan toprağı olarak tanıyabileceklerini söyledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, Ermenistan'ın Azerbaycan topraklarını 30 yıl işgal altında tutmasına ve bölgede yıkım gerçekleştirmesine rağmen bu ülke ile barış anlaşması imzalanmasının kaçınılmaz olduğuna inandıklarını söyledi. Aliyev, Litvanya temasları kapsamında düzenlediği basın toplantısında konuya değindi.

  İlham Aliyev, "Azerbaycan toprakları yaklaşık 30 yıl Ermenistan’ın işgali altında olmasına rağmen, işgal nedeniyle 1 milyon Azerbaycanlının kendi topraklarını terk etmiş olmasına rağmen, işgal altındaki topraklarda tüm altyapının işgalciler tarafından yıkıma uğramasına rağmen barış anlaşmasının imzalanmasının kaçınılmaz olduğuna inanıyor ve bu hedefe ulaşmak için yapıcı çabalar sarf etmeye çalışıyoruz. Elbette bu anlaşma uluslararası norm ve ilkeleri kapsamalıdır." dedi.

  Ermenistan Başbakanı Nikol Paşinyan da yerel nüfusun hakları ve güvenliği konusunda garanti verilmesi durumunda Karabağ’ı Azerbaycan toprağı olarak tanıyabileceklerini söyledi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow