Karabağ'da maden protestosu

Karabağ'da maden protestosu

Azerbaycan'daki Laçın Koridoru'nda Ermenistan tarafından yasa dışı işletilen madenlerle ilgili Azerbaycanlıların başlattığı protestolar 1 aydır devam ediyor. Azerbaycanlı çevre aktivistleri, topraklarındaki maden incelenene dek eylemi sürdürmekte kararlı. CNN TÜRK Muhabiri Ahmet Türkeş, Kameraman Serdar Ekeyılmaz'la birlikte o noktadan izlenimlerini aktardı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Azerbaycan'ın işgalden kurtardığı aziz kent Şuşa'da hava soğuk, tansiyon yüksek. İşgal bitse de sorunlar bitmedi. Azerbaycanlılar Ermenistan'ın yasa dışı işlettiği madenlerin çevre kirliliğine neden olması nedeniyle tepkili.

Görüntüler Azerbaycan'ın Karabağ ekonomik bölgesinden. Bölge Şuşa-Hankendi yolunun Şuşa tarafındaki maden yataklarının yasa dışı olarak işletilmesi nedeniyle bir süredir hareketli. Azerbaycanlı aktivistler ve çevreci sivil toplum kuruluşları, 12 Aralık'tan beri protesto düzenleyerek tepkilerini gösteriyor.

Rus birliklerinin geçici kontrolündeki bölgede 33 gündür protestolar dondurucu soğuğa rağmen devam ediyor. Eylemciler 'Burası bizim topraklarımız, denetime izin verilmeli' diyerek tepki gösterirken, Ermenistan yaşananları abluka olarak yorumladı. Aktivistler insani yardım taşıyan her aracın serbestçe geçiş yaptığını vurguluyor.