Azerbaycan'ın İran elçiliğine saldırı anı kamerada | Video

Azerbaycan'ın İran elçiliğine saldırı anı kamerada | Video

Azerbaycan'ın Tahran Büyükelçiliği'ne silahlı saldırı düzenlendi. Güvenlik amiri hayatını kaybetti, 2 güvenlik görevlisi yaralandı. Saldırgan gözaltına alındı. Cumhurbaşkanı İlham Aliyev, "Terör saldırısını kınıyoruz" dedi. Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı ise elçiliği tahliye edeceklerini duyurdu. "Saldırının arkasında İran var" açıklaması yaptı. Öte yandan olaya ilişkin saldırı anı görüntüleri de oraya çıktı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Gündüz gözüyle elçiliği bastı, otomatik tüfekle ortalığı kana buladı. Azerbaycan'ın İran Büyükelçiliği silahlı saldırıya uğradı. İsmi açıklanmayan zanlı, otomatik tüfekle elçiliği bastı. Güvenliğe ateş açtı. O anlarda elçiliğin kameraları kayıttaydı. Saldırganı durdurmaya çalışan güvenlik amiri Orhan Asgarov hayatını kaybetti. İki güvenlik ise yaralı olarak hastaneye kaldırıldı. Tahran polis şefi, saldırganın gözaltına alındığını açıkladı.

Zanlının ifadesi, İran basınına sızdırıldı. "Eşim Nisan 2022'de Azerbaycan Büyükelçiliği'ne girdi ve bir daha çıkmadı. Eşimin içeride olduğunu ve beni görmek istemediğini sandım" dediği öne sürüldü.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

 

Azerbaycan Dışişleri Bakanlığı saldırıdan İran'ı sorumlu tuttu. Dışişleri Sözcüsü, Tahran Büyükelçiliği'ni tahliye edeceklerini duyurdu.

Azerbaycan Cumhurbaşkanı İlham Aliyev ise saldırıyı kınadı. "Tahran büyükelçiliğimize yönelik saldırı terör eylemidir. Derhal soruşturulmasını ve sorumluların cezalandırılmasını talep ediyoruz" paylaşımında bulundu.

İran Dışişleri Bakanlığı ise "En üst düzey makamlar, saldırının hızla ve özenle soruşturulması için talimat verdi" açıklamasını yaptı.