Bakan Çavuşoğlu'ndan Yunanistan'a uyarı

Bakan Çavuşoğlu'ndan Yunanistan'a uyarı

Dışişleri Bakanı Çavuşoğlu, 'Yunan hala kaşımaya, kaşınmaya devam ediyor' dedi ve 'Başkalarının hesabına maceraya atılırsanız geçmişte olduğu gibi bugün de sonuçlarına katlanırsınız. Bu komşumuz Yunanistan’a bir uyarıdır' sözleri ile Atina yönetimini uyardı

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu "Milli Mücadelede Son Kale Haymana Etkinliği, Sakarya Meydan Muharebesi ve Haymana Sempozyumu"na katıldı.

Haymana’nın Türk tarihinde birçok kez merkezi bir rol oynadığını söyleyen Çavuşoğlu, “6 asır önce kuruluşa can veren bu ruh 6 asır sonra kurtuluşa can verdi. 13 Eylül 1683’te Viyana’da başlayan çekilme 13 Eylül 1921’de Sakarya Zaferiyle bu topraklarda durduruldu. İşte biz dış politikamızı hem kuruluşa hem de kurtuluşa can veren bu ruhtan aldığımız ilhamla yürütüyoruz. Diplomasimizi girişimci ve insani olarak niteliyoruz. Bir yandan girişimci dış politikamızla hak ve çıkarlarımızı her platformda artıyoruz ve koruyoruz. Etrafımız ateş çemberiyken kötü gözlere her an teyakkuzdayız. Kahraman ordumuzla, savunma sanayimizle, uzaya gönderdiğimiz uydularımızla güvenliğimiz emin ellerde” ifadelerini kullandı.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Türkiye’nin artık yalnızca bölgede değil küresel düzeyde barış ve refaha katkı sunacak projelerinin olduğunun altını çizen Çavuşoğlu, “Dünyanın neresinde bir kriz olsa gözler bize çevriliyor” dedi.

“GEÇMİŞTE OLDUĞU GİBİ BUGÜN DE SONUÇLARINA KATLANIRSINIZ”

Milli Mücadele'de son kalenin Haymana toprakları olduğunu vurgulayan Bakan Çavuşoğlu şöyle devam etti:
“Kadim Türk yurdu Anadolu’yu Yunan mezaliminden kurtardığımız yer burasıdır. Bugüne geldiğimizde biz Ege’nin iki yanında komşuluk haklarına saygı duyalım derken Yunan hala kaşımaya, kaşınmaya devam ediyor. Başkalarının hesabına maceraya atılırsanız geçmişte olduğu gibi bugün de sonuçlarına katlanırsınız. Bu komşumuz Yunanistan’a bir uyarıdır. Yıllar sürmüş savaşlardan yorgun düşmüş Türk ordusu milletiyle ve imanıyla bu büyük imtihanı başarıyla vermiştir. Bugün şartlarımız bambaşka ama aynı sarsılmaz imana sahibiz.”

“TÜRKİYE’NİN DOSTLUĞU KADİM, HUSUMETİ VAHİMDİR”

Yunanistan’a uyarıda bulunan Bakan Çavuşoğlu, “Herkes aklını başına alsın. Özellikle Yunanistan’a söylüyoruz. Başkalarının maşası olmayın. Tahriklere devam etmeyin. Çünkü Türkiye’nin dostluğu kadim, husumeti vahimdir. Bunu da aklınızdan çıkarmayın” dedi.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Yunanistan geçen sene Türk hava sahası ve karasularına yönelik toplam 1616 ihlal ve tacizde bulunurken, söz konusu rakam bu yılın sekiz ayında 1123'e ulaştı.

Türk jetleri 14 ayrı olayda 3 bin 372 saniye radar kilidiyle taciz edildi.

Yunanistan son olarak 1 Eylül'de görev uçuşundaki Türk uçaklarına yönelik tacizde bulundu.

GERGİNLİK MİÇOTAKİS'İN AÇIKLAMALARI İLE BAŞLAMIŞTI

Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkiler Yunan Başbakanı Miçotakis'in ABD'deki açıklamaları sonrası gerilmişti.

Miçotakis, adını vermeden Türkiye’yi kastederek 'Yunanistan komşularına dostluk elini uzatıyor. Ancak egemenliğimize, egemenlik haklarımıza yönelik ihlallere ve derhal son bulmaları gereken Yunan adaları üzerindeki üst uçuşlara müsamaha göstermeyeceğiz. Siz Kongre üyelerinden, bölgede silah satışları ile ilgili kararları verirken, NATO’nun güneydoğu kanadında yeni bir istikrarsızlık tehlikesini göz önünde bulundurmanızı istiyorum' demişti.

Haber devam ediyor
Haberin devamı
Haber devam ediyor
Haberin devamı

Miçotakis, bu sözleriyle dolaylı olarak Türkiye’ye F-16 uçağı satışına onay verilmemesini talep etmiş oldu.

Yunan Başbakanın 'Siz Kongre üyelerinden, Helenizmin 48 yıldır büyük acı çektiği ve hâlâ kapanmayan bir yarasını unutmamanızı istiyorum. Kıbrıs’taki saldırı ve adanın şiddetle ikiye bölünmesini kastediyorum. Kıbrıs’ta iki ayrı devleti, kimse hiçbir zaman kabul etmeyecektir' sözleri ise ayakta alkışlandı.

Yunanistan'ın Ege'deki taciz ateşinde neler yaşandı? ABD'nin amacı Türkiye'yi kuşatmak mı? Yunanistan'ı hangi ülkeler kullanıyor? CNN TÜRK Masası'nda konuşuldu

Yunanistan'ın Ege'deki taciz ateşinde neler yaşandı? ABD'nin amacı Türkiye'yi kuşatmak mı? Yunanistan'ı hangi ülkeler kullanıyor? CNN TÜRK Masası'nda konuşuldu