hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Bakü-Erivan barış görüşmeleri: Anlaşma taslağının bazı maddelerinde uzlaşıldı

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Azerbaycan ve Ermenistan kalıcı bir barışa varmak ve iki ülke ilişkilerini normalleştirmek adına bir süredir görüşmeler yürütüyordu. Taraflar, anlaşma taslağının bazı maddeleri üzerinde mutabakata varıldığını duyurdu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Washington’da bir süredir görüşmeler yürüten Azerbaycan ve Ermenistan arasındaki kalıcı barış anlaşmasına dair görüşmelerde gelinen noktayı “İki taraf son birkaç gün içinde bazı çok zor konuları tartıştı ve kalıcı bir barış anlaşmasında somut ilerleme kaydettiler. Ulaşılabilecek bir anlaşma olduğunu görüyorlar ve ben de inanıyorum. Bu anlaşmanın sağlanması bence sadece tarihi değil, aynı zamanda Azerbaycan ve Ermenistan halkının çıkarına ve iki ülkenin ötesinde bile çok olumlu etkileri olacaktır” sözleriyle açıkladı.

  Taraflar anlaşma taslağının bazı maddeleri üzerinde mutabakata vardı.

  Blinken, “Müzakerelerin hızı ve meslektaşlarımızın oluşturduğu temeller, gerçekten bir anlaşmaya yakın olduğumuzu gösteriyor diye düşünüyorum. Herhangi bir maratonun son mili her zaman en zorudur, bunu biliyoruz, ancak Amerika Birleşik Devletleri her iki arkadaşımızın da bitiş çizgisini geçmesine yardım etmeye devam etmek için burada.” dedi.

  Azerbaycan ve Ermenistan Dışişleri Bakanları Başkanlığındaki heyetleri 1 Mayıs’tan bu yana ABD’de görüşmeler yürütüyordu.

   

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow