hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Barzani'den PKK mesajı: "PKK Kuzey Irak için büyük bir sorundur"

  KAYNAK DHA, CNN TÜRK

  Kuzey Irak Bölgesel Yönetim Başkanı Neçirvan Barzani, Türkiye ile ilişkilere dair konuştu. Barzani'nin özellikle terör örgütü PKK ile ilgili sözleri öne çıkarken Barzani "PKK, Kuzey Irak için de sorun" ifadesini kullandı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Kuzey Irak'tan terör örgütü PKK'ya yönelik mesajlar Bölgesel Yönetim Başkanı Neçirvan Barzani'den geldi. Barzani, Ortadoğu Araştırmaları Enstitüsü’nün forumunda konuştu.

  Neçirvan Barzani, Kuzey Irak bölgesinin komşularının güvenliğine tehdit oluşturmak için kullanılmaması gerektiğini belirterek, “PKK, Kuzey Irak için büyük bir sorun. Çünkü bölgesinin kurumsal yapısına hiç saygı duymuyor. PKK’nın yaklaşımı böyle olduğu müddetçe kimse Türkiye’nin hiçbir şey yapmayacağı konusunda garanti veremez” dedi.

  Barzaniden PKK mesajı: PKK Kuzey Irak için büyük bir sorundur

  Meselenin silahla çözülemeyeceğini belirten Barzani, halihazırda Türkiye ile PKK arasında silahları susturmak için uygun zemin bulunmadığını söyledi.

  “Surunun çözümü için geçmişte merhum Celal Talabani ve Başkan Barzani rol üstlendi. Bu konuda belli bir mesafe de kaydedildi. Ama şu an için böyle bir imkan bulunabilir mi diye sorarsanız; her şekilde çözüm için bir fırsat olsun ve rol alalım istiyoruz ama mevcut koşullarda belirsizdir” dedi.

  Neçirvan Barzani, Türkiye’den Süleymaniye’ye uçak seferlerinin yeniden başlaması konusunda görüşmeler yaptıklarını ancak Ankara’nın bazı kaygılarının giderilmesi gerektiğini söyledi.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Barzaniden PKK mesajı: PKK Kuzey Irak için büyük bir sorundur

  Barzani, Kürdistan’dan Ceyhan’a petrol akışının yeniden başlaması konusunda Türkiye’nin “biz hazırız” dediğini hatırlattı.

  Geçmişte petrol şirketleri ile üretim ve ihracat için ortaklık hususuna göre anlaştıklarını dile getiren Barzani, bunun Irak’ın diğer şirketlerle yaptığı anlaşmalara uymadığını belirtti. “Sorun Türkiye tarafında değil, Bağdat’ta” dedi.

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow