hourSON DAKİKA
left-arrowright-arrow
weather
İstanbul
down-arrowup-arrow

  Başbakan'dan AB'ye basın özgürlüğü resti

  { title }

  SONRAKİ VİDEO

  Başbakan Yıldırım Malta'ya düzenlediği resmi ziyaret kapsamında Malta Başbakanı Muscat ile görüştü. Görüşme yaklaşık 50 dakika sorusu. Başbakan Yıldırım, 'Basın özgürlüğü ile ilgili gelen bir soruya sert yanıt verdi. 'Basın özgürlüğü ayrı, terör faaliyetleri ayrı' diyen Yıldırım, Avrupa Birliği'ne de bir teklifte bulundu. Yıldırım referandum sürecinde MHP ile ortak kampanya da yapabileceklerini açıkladı.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Başbakan Binali Yıldırım, Malta Başbakanı Joseph Muscat tarafından resmi törenle karşılandı.

  Malta Cumhurbaşkanı Marie Louise Coleiro Preca ile görüşmesinin ardından Castille Sarayına geçen Yıldırım, burada Muscat tarafından karşılandı.

  Resmi tören, Yıldırım ve Muscatın tören alanındaki yerlerini almasının ardından iki ülke milli marşlarının çalınmasıyla başladı.

  Başbakan Yıldırım, daha sonra tören kıtasını selamladı. İki ülke heyetlerinin takdiminin ardından Yıldırım ve Muscat baş başa görüşmeye geçti.

  Törende, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Betül Sayan Kaya, Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Ömer Çelik, Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, Dışişleri Bakan Yardımcısı Ahmet Yıldız ile Türkiyenin Valetta Büyükelçisi Reha Keskintepe de hazır bulundu.

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Yıldırım'ın ziyareti, Malta'ya başbakan düzeyinde gerçekleştirilen ilk ziyaret olma özelliği taşıyor.

  Başbakan Yıldırım konuşurken notları karıştı

  İki lider beraber açıklama yaptı

  Başbakan Yıldırım'ın açıklamalarından satırbaşları:

  "Malta'nın 15 Temmuz'dan sonra hükümetimize ve demokrasimize açıkça destek vermesini takdirle karşılıyoruz. Sayın Başbakanla mülteci sorununu ve Suriye'yi de ele aldık. Suriye'de ve Libya'da siyasi çözümlerin bulunup, istikrarın sağlanması gibi konuları ele aldık. Bu konuda müşterek olarak neler yapabileceğimizi de değerlendirdik.

  AB ile Türkiye arasındaki mülteci anlaşması ve vize serbestliği ile ilgili bugün yaşanan sorunları da değerlendirdik. Bu konularda AB'nin yeni bir akış açısıyla daha hızlı hareket etmesi gerektiğini ifade ettik.

  Malta geleneksel bir denizci ülkesidir. Gemi sicili bakımından dünyanın en büyük 3. ülkesidir. Denizcilik bakımından ilişkimizi ilerletme fırsatı olduğunu anladık. Gelecekte yabancı dil eğitimi anlamında daha yakın çalışma ihtimalimiz olduğuna karar verdik.

  Özellikle Libya, Malta için önemli bir ülke. Burada sorunların giderilmesi hem göçmen sorununun çözümü hem de terörle mücadele için önemli. Bu konuda gayretlerimiz var, Malta'nın da gayretleri var bu gayretlerin sonuca ulaşması önem arz ediyor."

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  Başbakan Yıldırım'dan Kılıçdaroğlu'na AYM cevabı

  Soru-Cevap

  Seçim zamanı ülkelerde popülizm yaygındır. Bizim beklentimiz, seçimlerin ötesinde AB-Türkiye ilişkilerinin değerlendirilmesi geliştirilmesi. (Avrupa'daki popülizm dalgası Türkiye ile ilişkileri nasıl etkiler yönündeki soruya)

  Kıbrıs'ta bir süredir görüşmeler devam ediyor. Geçen gün Anastasias kapıyı vurup çıkmış, kriz oldu diye haberler çıktı. Sonrasında Anastasias, 'Ben sigara içmeye çıktım' dedi. Türkiye, her zaman çözümün yanındadır. Çözümsüzlüğün bedelini Türk tarafı ödüyor. Eminim ki burada bulunacak çözüm, güvenliği sağlayacak ve her iki tarafın adil eşit yönetişim hakkını da beraberinde getirecektir. Bu konuda AB'nin üzerine düşen görevler de vardır. Türkiye'nin 4 özgürlük dediği hususları da AB'nin güvence altına alması gerekiyor. (Kıbrıs konusunda gelen bir soruya)

  Mehmet Görmez'den imamlara operasyon tepkisi

  AB basınla ilgili fasılları açsın

  Türkiye 5 yıldır, 3 milyon göçmene ev sahipliği yapıyor. Onlarla aşını paylaşıyor, onlara eğitim veriyor. Başkaları sadece uzaktan bakıyor. Türkiye zorda olanlara yardım eden bir ülkedir. Ancak Türkiye aynı zamanda DEAŞ'la, PKK'yla, FETÖ'yle mücadele ediyor. Hangi Avrupa ülkesinde uçaklar meclisi bombaladı, silahsız insanlar acımasızca öldürüldü? Basın özgürlüğü evrensel bir haktır. Genelde insanların görüşlerini ifade etmeleri evrensel bir haktır. Türkiye bir hukuk devletidir. Türkiye'de bu hakları herkes kullanıyor, kullanmaya devam edecektir. Basın özgürlüğü ayrı bir şey, basın özgürlüğü kisvesi altında teröre destek olmak farklı bir şey. Bir basın kartı alıp, teröristlere lojistik destek vermek basın özgürlüğü değildir. Gerçekler ters yüz edilip, Türkiye'de basına baskı varmış gibi bir sonuç çıkartılmaya çalışılıyor. AB üyeliği için 23 ve 24. fasılları AB açsın, ne söyleyeceklerse cevabını verelim. Hariçte gazel okumak olmaz. Bu fasıllar açılsın, biz bu konuyla ilgili ne varsa konuşmaya hazırız. (Basın özgürlüğü ve tutuklu gazetecilerle ilgili soruya)

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  MHP ile ortak etkinlik yapabiliriz

  Haberin Devamıadv-arrow
  Haberin Devamıadv-arrow

  MHP ile söylem birliğimiz normal. Gerekirse referandum kampanyasında ortak etkinlik de yapabiliriz. 

  Sıradaki Haberadv-arrow
  Sıradaki Haberadv-arrow