Başbakan'dan Almanya'da çok sert Afrin tepkisi

Video: Başbakan'dan Almanya'da çok sert Afrin tepkisi
Başbakan <a class="in-news-link" href="/binali-yildirim" target="_blank" title="Binali Yıldırım haberleri">Binali Yıldırım</a>, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile ortak bir <a class="in-news-link" href="/basin-toplantisi" target="_blank" title="basın toplantısı haberleri">basın toplantısı</a> düzenledi. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan iki lider ikili ilişkilerle alakalı önemli mesajlar verdi. Başbakan Yıldırım basın toplantısında fotoğraflar gösteren bir kişiye, "Onlar başka olayların resimleri burada propaganda yapma. Afrin'de neler olduğunu bilmek istiyorsan, oraya gel orada doğrusunu görürsün" diyerek <a class="in-news-link" href="/tepki" target="_blank" title="tepki haberleri">tepki</a> gösterdi.

Başbakan Binali Yıldırım, Almanya Başbakanı Angela Merkel ile ortak bir basın toplantısı düzenledi. Gazetecilerin sorularını yanıtlayan iki lider ikili ilişkilerle alakalı önemli mesajlar verdi. Başbakan Yıldırım basın toplantısında fotoğraflar gösteren bir kişiye, "Onlar başka olayların resimleri burada propaganda yapma. Afrin'de neler olduğunu bilmek istiyorsan, oraya gel orada doğrusunu görürsün" diyerek tepki gösterdi.

 Ortak basın açıklamsında konuşan Merkel şunları ifade etti:

15 Temmuz darbe girişimini bir kez daha kınadım. İlişkilerimizi daha yoğun biçimde sürdürmek istiyoruz. İlişkilerde güven duygusu önemlidir. 

Deniz Yücel konusu çok büyük önem taşımaktadır. İddianame hazırlanmamış olmasına rağmen tutuklu bulunuyor. Hukuk devleti ilkelerini ele aldık. Konunun aydınlatılması açısından hukuk devleti ilkelerine saygı duyulması gerektiğini ifade ettik.  3 milyon Türk kökenli insan Almaya'da yaşıyor. Köprü görevi görüyorlar. Bu açıdan çıkarlarımızı ilerletmek açısından güven dolu ilişkimizi yürütmek önem taşımaktadır. Türkiye kendi çıkarlarını gözetmelidir. ABD ile ilişkilerde kaygılarımız var."

Başbakan Binali Yıldırım'ın konuşmasından satır başları:

"Türkiye-Almanya ilişkilerinde hassasiyetimiz belli. PKK terör örgütüdür, PYD/YPG terör örgütüdür. Aslında YPG, PYD/PKK'nın Suriye şubesidir. Bunu İngiltere de söylüyor, bunu Amerikan istihbarat örgütü de söylüyor. Dolayısıyla isimleri ne olursa olsun. Bunların amacı bölgede huzur bozmak ve yeni sorun alanları oluşturmak. Bu mücadeleyi verirken dostlarımızı daha fazla yanımızda görmeyi arzu ediyoruz.

15 Temmuz 2016'da yaşanan hain darbe girişimisonrası darbecilerin yargılanması konusundaki ve memuriyetten çıkarılanlar konusundaki düşüncelerini, Sayın Merkel bizimle bir kez daha paylaştı. Almanya bir hukuk devleti, Türkiye de bir hukuk devleti. Hukuk devleti kuralları içerisinde bunların yargılamaları devam ediyor.

Deniz Yücel ve diğer zanlılar, tabi ki belirli suçlamalara maruz olarak tutuklu durumdalar. Bunlar, mahkemelerin kendi kapasitesinde, yetkisinde görülüyor ve bunlardan geçmişte birkaç tanesinin mahkemesi görüldü ve gereği yapıldı. Burada da ümit ediyorum ki hukuk devleti kuralları içerisinde gereken yapılacaktır. Bize düşen mahkemeye yardımcı olmak, mahkemenin işini kolaylaştırmak, onların önünü açmak.

Gerek Deniz Yücel davası gerekse diğer davalar hukuk devleti ilkeleri çerçevesinde devam ediyor. Şunu herkesin takdir etmesini bekliyorum; Türkiye, büyük bir darbeye maruz kaldı. Binlerce bu darbeyle ilgili dava açılan insanlar var. Mahkemeler çok yoğun. Dolayısıyla buradaki iş yükünden kaynaklı gecikmeler olabilir. Ümit ederim kısa sürede duruşması yapılır ve bir sonuç elde edilir."

{$ nextTitle $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $} © {$ item.Files[0].Sources[0] $}
{$ item.Title $}
{$ item.Title $}
ilgili haberler
 
LG
MD
SM
XS